Polanica-Zdrój: nowy sprzęt w Centrum Rehabilitacji Ewa-Med

0
2171

Sanatoryjne Centrum Rehabilitacji Ewa-Med w Polanicy Zdrój uruchomiło specjalistyczną pracownię reedukacji chodu. Pracowania jest wyposażona w lokomat, który daje szansę na skuteczną rehabilitację pacjentom z problemami neurologicznymi.

– Lokomat to urządzenie pozwalające na trening na bieżni w prawidłowym wzorcu chodu w warunkach dynamicznego odciążenia. Jest wykorzystywane w procesie rehabilitacji pacjentów między innymi po udarze, urazie rdzenia kręgowego, urazach czaszkowo-mózgowych czy chorych ze stwardnieniem rozsianym – mówi Ewa Gryza, prezes zarządu spółki Ewa-Med, która prowadzi sieć ośrodków rehabilitacyjnych i domów seniora w Polsce.

– Z doświadczenia obserwujemy, że efekty ćwiczeń pacjentów na lokomacie są różne, jest to jednak jedno z narzędzi, które efektywnie wspomaga proces rehabilitacji. Systematyczne treningi na lokomacie przyspieszają rehabilitację – mówi Nicola Baniović, fizjoterapeuta z ośrodka w Polanicy Zdrój. Odciążenie, jakie zapewnia lokomat, umożliwia wczesną naukę chodu u pacjentów bez dostatecznej siły mięśniowej. Wartość odciążenia sterowana jest elektronicznie i dopasowywana do potrzeb pacjenta, który to otrzymuje informacje o prawidłowym przebiegu cyklu chodu, co jest przydatne w reedukacji chodu – dodaje.

– Pacjent, wykonując ćwiczenia na lokomacie pobudza mięśnie, krążenie, układ limfatyczny, poprawia perystaltykę jelit. Jeżeli terapia jest regularna, to może zapobiec wielu dolegliwościom, na jakie narażone są osoby, które mają problemy z chodzeniem – dodaje Ewa Gryza.

Ewa-Med działa od 10-ciu lat. Oprócz Centrum Rehabilitacji w Polanicy Zdroju prowadzi Sanatorium Zacisze w Szczawnie Zdroju, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy „Biały Dom” w Obornikach Śląskich, Dom Pomocy „Zielone Wzgórze” w Pieszycach oraz Uzdrowiskowe Centrum Aktywnego Seniora „Juhas” w Ustroniu.

Placówki prowadzi Specjalistyczne Centrum Pielęgnacyjno-Opiekuńcze Ewa-Med., sp. o.o. z siedzibą w Obornikach Śląskich. Prezesem zarządu spółki jest Ewa Gryza. Zarząd tworzą także: Małgorzata Jarosz oraz Bożena Owczarek.