Polmed: testy na przeciwciała przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2

0
21285

Centrum Medyczne Polmed w swoich placówkach zlokalizowanych Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Poznaniu i Starogardzie Gdańskim oferuje szybkie testy na obecność przeciwciał SARS-CoV-2. Są one przeznaczone dla  osób,  które miały objawy infekcji wirusowej górnych dróg oddechowych lub miały kontakt z osobą zakażoną lub podejrzaną o zakażenie koronawirusem.

Test na obecność przeciwciał przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 jest szybkim testem płytkowym (produkt: Core COVID-19 IgM/IgG Ab Test), który wykrywa we krwi obecność przeciwciał (IgM i IgG) wytworzonych przez układ immunologiczny człowieka zakażonego koronawirusem SARS-CoV-2.

Jego czułość, zgodnie z danymi producenta, wynosi 94 procent, a swoistość – 100 procent.

– Wprowadzenie testów diagnozujących zakażenie lub przebyte zakażenie koronawirusem jest odpowiedzią na ogromne zainteresowanie klientów – mówi Radosław Szubert, prezes zarządu Polmed S.A. – Testy nie są powszechnie dostępne, a tymczasem wiemy, że znaczna liczba zakażeń przebiega skąpoobjawowo lub bezobjawowo. Coraz więcej osób żyje w niepewności, czy może katar lub kaszel, który dokucza im dziś lub który mieli 2 tygodnie temu, to już było zakażenie koronawirusem i zastanawiają się, gdzie i jaki test wykonać.

Negatywny wynik testu (brak przeciwciał przeciwko koronawirusowi) może oznaczać brak zakażenia koronawirusem, ale również wczesny jego okres (kilka – kilkanaście dni). Dlatego test nie służy wczesnemu wykrywaniu zakażenia koronawirusem. Pozytywny wynik testu może oznaczać zarówno aktywne zakażenie lub zakażenie przebyte i nabytą odporność.

– Jesteśmy w krytycznym momencie rozwoju epidemii. – dodaje prezes Szubert. – Wiedza, czy jesteśmy zakażeni, może uratować życie wielu osób szczególnie narażonych oraz ograniczać rozprzestrzenianie się choroby. Dlatego uważamy, że każdy, kto chce wykonać takie badanie komercyjnie, powinien mieć taką możliwość.

Czytaj także: Diagnostyka: mobilne punkty z testami na koronawirusa>>>

Pozytywny wynik testu stanowi wskazanie do wykonania badania weryfikującego obecność materiału genetycznego koronawirusa SARS-CoV-2 w wydzielinie pobranej metodą wymazu z górnych dróg oddechowych (test molekularny).

Zgłoszenie o pozytywnym wyniku testu, Centrum Medyczne Polmed przesyła – zgodnie z przepisami – do właściwej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

– Są co najmniej dwa ważne powody do szerokiego stosowania tzw. szybkich testów na obecność przeciwciał – mówi Romuald Magdoń, wiceprezes zarządu Polmed S.A. – Po pierwsze – zdiagnozowanie osób, które już przebyły zakażenie koronawirusem, czyli mają obecne we krwi przeciwciała i nie mają wirusa w wydzielinie dróg oddechowych, co otwiera im drogę do bezpiecznego powrotu do pracy i kontaktu z innymi ludźmi. Po drugie – testy serologiczne (w odróżnieniu od testów genetycznych) pozwalają zidentyfikować znaczną grupę osób, które przeszły chorobę bezobjawowo, a przeciwciała obecne w ich osoczu mogą pomagać w leczeniu chorych z ciężką postacią choroby COVID-19. Dodatkowo, tzw. szybkie testy, są wielokrotnie tańsze od testów genetycznych, a ich wynik pacjent otrzymuje już po kilkunastu minutach. Testy te więc mogą być używane na dużą skalę na przykład w zakładach pracy i w różnych instytucjach prywatnych i publicznych, gdzie mamy do czynienia z dużymi skupiskami ludzi.

Koszt testu oferowanego w placówkach Polmed to 160 zł.