Polska Grupa Medyczna wydzierżawi szpital w Blachowni

0
960

Nowym dzierżawcą szpitala w Blachowni będzie Polska Grupa Medyczna Spółka z o.o.  Grupa podpisała umowę z powiatem częstochowskim na 25 lat. Przejęcie placówki ma nastąpić w grudniu 2013 roku.

Firma zaoferowała czynsz za dzierżawę nieruchomości Szpitala w wysokości 75.000 zł netto  ( 92.250 zł brutto)oraz nakłady inwestycyjne wysokości 5.100.000 zł w ciągu 6 lat. Wybór nastąpił w wyniku przeprowadzonego przetargu.
Szpital w Blachowni ma już dzierżawcę. Jest nim Prywatna Przychodnia Lekarska Cezary Skrzypczyński, która kilka lat temu podpisała umowę na 30 lat. Jednak w wyniku działań Związku NSZZ „Solidarność”, który zakwestionował dopuszczalność przekazania likwidowanych świadczeń zdrowotnych jedynego w powiecie publicznego szpitala na rzecz zakładu niepublicznego, w czym upatrywał naruszenie art. 68 Konstytucji RP, sprawa trafiła do NSA. Sad stwierdził, że umowa dzierżawy nie powinna być zawarta i że była nieważna.

Polska Grupa Medyczna z siedzibą w Gliwicach od ponad 10 lat prowadzi w szpitalu przy ul. Mickiewicza w Częstochowie Regionalne Centrum Chorób Serca i Naczyń im. Polonii Świata. Podobne oddziały prowadzone są przez spółkę między innymi w Chorzowie, Kluczborku i Sosnowcu.

Szpital w Blachowni prowadzi oddziały: chirurgii ogólnej, chirurgii urazowo-ortopedycznej, chorób wewnętrznych, onkologii i chemioterapii, położnictwa i ginekologii, pediatrii, anestezjologii i intensywnej terapii. Posiada pracownie diagnostyczne oraz poradnie specjalistyczne. Kontrakt placówki z NFZ zawarty na rok 2013 ma wartość 16 010 214,21 zł.