Powstała Fundacja Zdrowia Publicznego „Pro Bono”

Założyciel i wieloletni prezes Centrum Medycznego Enel-Med Adam Rozwadowski powołał Fundację Zdrowia Publicznego „Pro Bono”. Rolą Fundacji ma być uświadomienie Polakom, że są sami odpowiedzialni za swoje zdrowie i tym samym poprawienie świadomości prozdrowotnej w naszym kraju.
– Fundacja została ustanowiona zgodnie z celami określonymi w ustawie z 11 września 2015 roku o zdrowiu publicznym, aby powstrzymać statystyki epidemiologiczne wielu chorób przewlekłych. Zarządzając przez 25 lat Centrum Medycznym Enel-Med, miałem okazję obserwować z bliska problemy pacjentów pozbawionych dostępu do regularnych badań profilaktycznych finansowanych przez NFZ, jak również do podstawowej edukacji prozdrowotnej. Wieloletnie zaniedbania w zakresie zdrowia publicznego spowodowały ogromne szkody w stanie zdrowia całej populacji, co w dużej mierze przełożyło się na niewielki wzrost produktywności wielu firm i ściśle związany z tym ograniczony wzrost PKB – mówi Adam Rozwadowski.
W stosunku do średniej długości życia mieszkańców krajów Unii Europejskiej mamy 15-letnie opóźnienie w przypadku mężczyzn i 9-letnie w przypadku kobiet. Umieralność mężczyzn jest zdecydowanie wyższa niż w krajach UE, szczególnie w zakresie wiekowym 30-59 lat.
Polacy nie wykonują badań profilaktycznych, a przyczyną tego według ankiety Instytutu Millward Brown jest w 33 procentach przypadków brak czasu, a w 31 procentach – nieodczuwanie potrzeby ich wykonywania. Zmiana tego nastawienia i niekorzystnych wskaźników epidemiologicznych wymaga ogromnej pracy w zakresie zadań zdrowia publicznego.
W związku z tym „Pro Bono” podejmuje działania w zakresie upowszechnienia realizacji podstawowych badań bilansu zdrowia dla osób dorosłych. Wystandaryzowany zakres badań dla populacji 20-65 lat zawiera: wywiad medyczny, badanie przedmiotowe, badanie EKG, morfologię krwi, pomiary BMI, ciśnienia tętniczego krwi, badanie poziomu zawartości we krwi: sodu, potasu, kreatyniny, glukozy, kwasu moczowego, cholesterolu całkowitego oraz frakcji, trójglicerydów, badanie OB, badania TSH, próbę wątrobową LT oraz ogólne badanie moczu.
Zgodnie z postulatami Fundacji wyniki powyższych badań i pomiarów oraz zalecenia powinny się znaleźć w zunifikowanym kwestionariuszu bilansowym, który będzie dostępny do pobrania lub interaktywnego wypełnienia na stronie Fundacji. Po przeprowadzeniu bilansu dokument podpisany przez lekarza zostanie przekazany pacjentowi do ewentualnego dalszego postępowania medycznego.
Cele Fundacji będą realizowane również poprzez prowadzenie szeroko zakrojonej kampanii społecznej w okresie co najmniej 3 lat.
– W związku z tym pragniemy pozyskać grono interesariuszy publicznych, takich jak Ministerstwo Zdrowia czy Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, oraz firmy, które w swojej misji mają wpisaną społeczną odpowiedzialność biznesu. Beneficjentami działań Fundacji będą przede wszystkim pacjenci, ale również cały sektor produkcji i usług, poprzez zwiększenie swojej produktywności – dodaje Adam Rozwadowski.
Pieczę nad Fundacją sprawuje Rada, w skład której wchodzą: Beata Małecka-Libera – posłanka na Sejm V-IX kadencji, przewodnicząca Rady, Jarosław Pinkas, konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego, Mirosław Wysocki, wieloletni dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, Andrzej Malinowski, prezydent organizacji Pracodawcy RP oraz Henryk Orfinger, przewodniczący Rady Głównej Konfederacji Lewiatan.