Pracodawco, najwyższy czas, aby zadbać o wzrok swoich pracowników
Po epidemii COVID-19 Polacy ponownie mają powód do zmartwień, tym razem związany z ich wzrokiem. Statystyki są nieubłagane: blisko połowa z nas wkrótce będzie potrzebowała okularów. Coraz dłużej pracujemy przed komputerem, a potem, zamiast dać odpocząć oczom, wpatrujemy się w nasze telefony. Zapominamy przy tym, że niebieskie światło, emitowane przez te urządzenia, bardzo niekorzystanie wpływa na nasz wzrok – ostrzegają eksperci Medicover Optyk.
Niebieskie światło (blue light – z jęz. angielskiego) naturalnie występuje w świetle słonecznym i reguluje nasz cykl dobowy oraz sprawia, że jesteśmy bardziej zmotywowani do działania. Jednak jego nadmiar emitowany przez ekrany telewizorów, komputerów czy urządzeń mobilnych szkodzi naszym oczom.
– Stała ekspozycja na niebieskie światło może uszkodzić komórki siatkówki i spowodować problemy ze wzrokiem, takie jak: pojawiające się z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej. Może również przyczyniać się do pojawienia się zaćmy czy nawet nowotworów w obrębie gałki ocznej – wylicza Martyna Adrian, ekspert ds. rozwoju optometrii Medicover.
Najdłużej na negatywny wpływ urządzeń cyfrowych oraz niebieskiego światła jesteśmy narażeni w pracy, szczególnie zdalnej. W domu często zapominamy o ergonomii i nie dbamy o to, by ekran monitora znajdował się na odpowiedniej wysokości i w odpowiedniej odległości od naszych oczu.
– Co gorsza wiele osób pracuje tylko na laptopach z mniejszymi ekranami, dlatego by dostrzec napisy, mimowolnie sami przybliżamy ekran komputera do naszych oczu. Dodatkowo, gdy korzystamy z urządzeń emitujących światło niebieskie, często mamy tendencję do rzadszego mrugania, co w konsekwencji powoduje suchość oczu i ich zmęczenie. Inne typowe objawy to: bóle głowy, niewyraźne widzenie oraz ból szyi i ramion – dodaje Martyna Adrian.
W USA już od 27-35%[1] Amerykanów skarży się na przynajmniej jeden z tych objawów. Podobnie jest też w Polsce, co także zauważają dyplomowani optometryści zatrudnieni w kilkudziesięciu nowoczesnych salonach, których właścicielem jest Medicover. Ze skutkami „przemęczenia wzroku”, jak spadek efektywności pracy oraz obniżenie nastroju u pracowników, coraz częściej mierzą się też pracodawcy.
Z myślą o nich Medicover Optyk oferuje usługę przesiewowych badań wzroku. W ramach jednodniowej lub kilkudniowej akcji pracownicy danej firmy mogą sprawdzić na miejscu i w godzinach pracy swój wzrok.
– Na specjalnie przygotowanym stoisku w przyjaznej atmosferze pracownik może wykonać badanie przesiewowe wzroku. Specjalista określi, czy jest ryzyko występowania problemów związanych z wadą wzroku i czy jest konieczność wykonania pełnego badania w gabinecie. W takim przypadku pracownik otrzyma zaproszenie na darmowe pełne badanie wzroku oraz rabat na zakup okularów w salonie. Ponadto podczas badania przesiewowego jest możliwość przymierzenia i zakupu w atrakcyjnych cenach (rabaty od 60% do 70%) opraw korekcyjnych i okularów przeciwsłonecznych światowych marek. Pracownicy mogą też bezpłatnie skorzystać z doradztwa naszego stylisty opraw okularowych – mówi Martyna Adrian, ekspert ds. rozwoju optometrii Medicover.
Warto przypomnieć, że zgodnie z obowiązującym w Polsce ustawodawstwem pracodawcy są zobowiązani do współfinansowania zakupu okularów przez pracownika zgodnie z decyzją lekarza, a niekiedy też pokrycia kosztów dodatkowych badań. Jednak wspieranie profilaktyki i kampanie prozdrowotne to przede wszystkim inwestycja w zespół oraz we własną firmę. Dostęp do opieki zdrowotnej i profilaktyki to jeden z najpopularniejszych benefitów pracowniczych, zarówno wśród pracowników biurowych, jak i fizycznych. Pracodawcy, którzy organizują dodatkowe akcje, jak przesiewowe badania wzroku z Medicover Optyk, lepiej też pozycjonują się na rynku pracy, co jest szczególnie ważne, gdy firmy muszą rywalizować o najlepszych kandydatów.
Przesiewowe badania wzroku w liczbach:
3 minuty – tyle trwa badanie przesiewowe.
150 – tyle osób może skorzystać z możliwości sprawdzenia sobie wzroku w ramach jednodniowej akcji.
[1] Źródło: https://health.ucdavis.edu/blog/cultivating-health/blue-light-effects-on-your-eyes-sleep-and-health/2022/08.