Pracodawcy Medycyny Prywatnej interweniują w sprawie standardów anestezjologicznych
Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Gajda-Med w Pułtusku
Pracodawcy Medycyny Prywatnej skierowali do ministra zdrowia pismo dotyczące standardów opieki zdrowotnej w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii. Postulują w nim wydłużenie okresu dostosowawczego na ich wdrożenie.
Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 16 grudnia 2016 roku podmioty lecznicze mają czas na dostosowanie się do standardów w zakresie anestezjologii i intensywnej terapii do 31 grudnia 2022.
Według Pracodawców Medycyny Prywatnej pełne wdrożenie standardów w podmiotach leczniczych od 1 stycznia 2023 roku jest praktycznie niewykonalne, a brak wydłużenia okresu dostosowawczego doprowadzi do znacznego obniżenia liczby podmiotów i ograniczenia dostępności do świadczeń, co w konsekwencji spowoduje pogorszenie sytuacji pacjentów.
Pracodawcy Medycyny Prywatnej postulują oprócz wydłużenia okresu dostosowawczego także weryfikację warunków koniecznych do spełnienia przez podmioty lecznicze, szczególnie w zakresie, który wymaga poniesienia dodatkowych kosztów w związku z koniecznymi inwestycjami dotyczącymi infrastruktury i zwiększeniem liczby personelu medycznego.
Pracodawcy Medycyny Prywatnej: wszystkie podmioty medyczne wymagają ochrony w razie ograniczeń dostaw paliw i energii
Wymogi zawarte w rozporządzeniu dotyczą między innymi powierzchni pokoi łóżkowych i wyposażenia, a te dotyczące kadry mówią o posiadaniu przez placówki co najmniej czterech etatów lekarza specjalisty anestezjologii i intensywnej terapii (na pierwszym poziomie referencyjnym).
Pismo Pracodawców Medycyny Prywatnej, podpisane przez prezesa związku Andrzeja Mądralę, skierowane do ministra zdrowia, dostępne jest tutaj>>>