Pracodawcy Medycyny Prywatnej: wszystkie podmioty medyczne wymagają ochrony w razie ograniczeń dostaw paliw i energii
Pracodawcy Medycyny Prywatnej zainterweniowali w sprawie szczegółowych zasad i trybu wprowadzani ograniczeń w sprzedaży paliw stałych oraz w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej lub ciepła. Postulat związku dotyczy objęcia ochroną w razie tych ograniczeń wszystkich placówek medycznych, nie tylko szpitali.
Schemat postepowania w przypadku czasowych niedoborów energii elektrycznej szczegółowo opisuje „Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie szczegółowych zasad i trybu wprowadzania ograniczeń w sprzedaży paliw stałych oraz w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej lub ciepła” z 1 grudnia 2021 roku.
Niepokój przedstawicieli Pracodawców Medycyny Prywatnej budzą zapisy zawarte w artykule 6 ust. 1 rozporządzenia, w którym wskazano, iż ochronie przed wprowadzanymi ograniczeniami w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej podlega odbiorca energii elektrycznej w zakresie posiadanego przez siebie obiektu przez cały okres, dla którego określona w umowach łączna wielkość mocy umownej wynosi poniżej 300 kW, oraz w zakresie obiektu: 1) będącego szpitalem i innym obiektem ratownictwa medycznego.
Ograniczenie katalogu podmiotów uprawnionych do dodatkowej ochrony na wypadek spadku efektywności sieci energetycznej wyłącznie do szpitali i innych obiektów ratownictwa medycznego stwarza realne zagrożenie dla sprawnego i synergicznego funkcjonowania całego polskiego systemu publicznej i prywatnej opieki zdrowotnej.
Pracodawcy Medycyny Prywatnej przypominają, że sektor prywatny stanowi ważne ogniwo i siłę napędową rozwoju polskiego systemu ochrony zdrowia.
Koniunktura szpitalna najwyższa w prywatnych placówkach
Każdego dnia zapewniamy milionom polskich pacjentów dostęp do najwyższej jakości świadczeń zdrowotnych, z zaangażowaniem troszcząc się o ich życie i zdrowie. Jakość realizowanych przez nas świadczeń i procedur, a także komfort i bezpieczeństwo pacjentów pozostających pod naszą opieką zawsze stanowiły i stanowić będą dla nas najwyższą wartość – czytamy w piśmie przekazanym przez związek do Andrzeja Miłkowskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia.
Praca prywatnego sektora ochrony zdrowia uzależniona jest jednak od sprawnego funkcjonowania publicznej infrastruktury krytycznej. Nieprzerwany dostęp do źródeł energii elektrycznej stanowi element niezbędny do efektywnego funkcjonowania – zarówno sieci szpitalnej, jak i szeregu innych podmiotów wchodzących w skład polskiego sektora ochrony zdrowia, takich jak ambulatoria, kliniki specjalistyczne, apteki, gabinety dentystyczne, laboratoria oraz jednostki stanowiące niezbędne zaplecze technologiczne, wymagające kontrolowanego poziomu temperatury czy obiegu powietrza.
Inflacja to ograniczenie wzrostu prywatnego rynku opieki zdrowotnej
Wyłączenie z ochrony pozostałych podmiotów leczniczych, takich jak laboratoria, ambulatoria, gabinety stomatologiczne oraz apteki wraz niezbędną do ich funkcjonowania infrastrukturą techniczną, generuje bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia milionów polskich pacjentów.
Wiele z tych podmiotów, takich jak apteki i ambulatoria niejednokrotnie stanowią pierwszy punkt kontaktu pacjenta z sektorem ochrony zdrowia, przez co umożliwiają ocenę stanu zdrowia pacjenta (realizację triagu) już na poziomie instytucjonalnym. Proces ten powoduje, że pacjenci wymagający dalszej diagnostyki lub specjalistycznej opieki kierowani są do szpitali specjalistycznych, a pozostali pacjenci zaopatrywani są w pomoc w warunkach ambulatoryjnych.
Warto podkreślić również, że w rozporządzeniu z 2021 roku zmianie uległo także brzmienie przepisu ogólnego, gwarantującego bezpieczeństwo pacjentów. W wersji rozporządzenia z 2007 roku przepis wskazywał, iż:
- 3 ust. 4.
Ograniczenia w sprzedaży paliw stałych oraz w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej lub dostarczaniu ciepła nie mogą powodować:
1) zagrożenia bezpieczeństwa osób oraz uszkodzenia lub zniszczenia obiektów technologicznych;
2) zakłóceń w funkcjonowaniu obiektów przeznaczonych do wykonywania zadań w zakresie:
- a) bezpieczeństwa lub obronności państwa określonych w przepisach odrębnych,
- b) opieki zdrowotnej,
natomiast w aktualnie obowiązującej wersji rozporządzenia z 2021 roku przepis ogólny przeniesiony został do art. 4 ust. 2 i otrzymał brzmienie:
- 4 ust. 2.:
Ograniczenia w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej nie mogą powodować:
1) bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia osób.
Pracodawcy Medycyny Prywatnej podkreślają, że efektywność polskiego systemu ochrony zdrowia i bezpieczeństwo pacjentów uzależnione jest od sprawnego i synergicznego funkcjonowania wszystkich elementów infrastruktury zdrowotnej, stąd poszerzenie katalogu chronionych obiektów wydaje się mieć kluczowe znaczenie z perspektywy ochrony zdrowia i życia polskich pacjentów.
Sektor prywatny jest gotowy do działania
Zwracamy się z uprzejmą prośbą do Pana Ministra o wsparcie naszej prośby skierowanej na ręce Pana Premiera Mateusza Morawieckiego i zajęcie pozytywnego stanowiska wobec propozycji poszerzenia katalogu podmiotów objętych dedykowaną ochroną, tak by zmodyfikowany art. 6 ust. 1 objął szpitale, obiekty ratownictwa medycznego oraz inne obiekty przeznaczone do wykonywania zdań w zakresie ochrony zdrowia, a zmodyfikowany art. 4 ust. 2 rozporządzenia w nowym brzmieniu gwarantował niezakłócone funkcjonowanie obiektów przeznaczonych do wykonywania zadań w zakresie ochrony zdrowia – czytamy w piśmie, pod którym podpisał się Andrzej Mądrala, prezes Pracodawców Medycyny Prywatnej.