Pracodawcy RP: europejskie zasady prawa zamówień publicznych – przyjazne dla przedsiębiorców

0
948


Pracodawcy RP pozytywne ocenili przyjętą przez Parlament Europejski reformę Prawa zamówień publicznych, która zakłada odejście od kryterium najniższej ceny przy rozstrzyganiu przetargów. – To bardzo dobra wiadomość, przy założeniu, że unijna dyrektywa zostanie wprowadzona niezwłocznie do prawa krajowego – mówi ekspert Pracodawców RP Jacek Cieplak.

Nowelizacja zasad Prawa zamówień publicznych wprowadzi możliwość wyboru najkorzystniejszej oferty w oparciu o jakość oferowanych dostaw, usług czy robót budowlanych. Ponadto będą brane pod uwagę rzetelność wykonawcy oraz takie czynniki jak np. wpływ na środowisko. Reforma zakłada także łatwiejszy dostęp do zamówień publicznych dla mniejszych firm oraz systematyzuje zasady zatrudnienia podwykonawców.

– Zmiany te są zbieżne z postulatami Pracodawców RP. Od dawna przedstawialiśmy opinie, w których podnosiliśmy między innymi kwestię odstąpienia od kryterium najniższej ceny – mówi ekspert Pracodawców RP Jacek Cieplak. – Teraz najważniejszą sprawą jest jak najszybsza implementacja unijnych przepisów do naszego porządku prawnego. Chodzi bowiem o to, aby nie dochodziło więcej do sytuacji, w których wybór oferty z najniższą ceną kończył się katastrofą – jak chociażby w przypadku budowy autostrady A2 przez chińską firmę Covec – dodaje ekspert Organizacji.

– Dotychczas urzędnicy – z obawy przed zarzutami o korupcję – bali się wybrać droższą ofertę. Miejmy nadzieję, że teraz, zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej, będziemy wreszcie stawiać na najlepszego, a nie najtańszego wykonawcę – kończy Jacek Cieplak.