Pracodawcy RP inicjatorami kampanii profilaktycznej

0
726


Pracodawcy RP wraz z Instytutem Koźmiana 29 września 2012 roku w warszawskim Parku Skaryszewskim organizują imprezę sportowo-rekreacyjną pod nazwą „Zabierz serce na spacer”. Uczestnicy imprezy będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji specjalistów i trenerów.

Każdego roku na choroby serca w Polsce umiera 200 tysięcy osób. Szczególna odpowiedzialność za walkę z tą cywilizacyjną plagą XXI wieku spoczywa właśnie na pracodawcach.
– Dlatego Pracodawcy RP inicjują kampanię na rzecz profilaktyki chorób serca wśród pracowników. Symboliczną inauguracją tej kampanii będzie wydarzenie pod znamiennym hasłem „Zabierz serce na spacer”. Pragniemy pokazać, że aktywność fizyczna jest moralnym obowiązkiem każdego z nas, a nie tylko przywilejem nielicznych. Na ten jeden dzień do Parku Skaryszewskiego może przybyć każdy, aby wspólnie rozpocząć wielki marsz po zdrowie – mówi Prezydent Pracodawców RP dr Andrzej Malinowski.

Głównym elementem imprezy będzie marsz nordic walking.
– To najbardziej naturalna forma ruchu, praktycznie bez przeciwwskazań medycznych. Jej skuteczność przy prewencji chorób serca i układu krążenia oraz rehabilitacji przy już powstałych problemach została potwierdzona w wielu badaniach klinicznych – mówi przewodniczący Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i członek komitetu honorowego „Zabierz serce na spacer” dr hab. n. med. Andrzej Ciszewski.

O fenomenie nordic walking mówi niestrudzony propagator tej formy rekreacji, czterokrotny mistrz olimpijski w chodzie, Robert Korzeniowski. – Na pomoc w propagowaniu chodzenia przyszli mi Skandynawowie, którzy po zimie odpinali narty i maszerowali z samymi kijkami. Widząc ich zaangażowanie zrozumiałem, że sukces tej formy aktywności w Polsce jest już tylko kwestią czasu. I stało się! Nordic walking już od kilku lat jest stałym elementem panoramy polskich parków, szlaków leśnych czy nawet bieżni lekkoatletycznych, na których rano i wieczorem trenują amatorzy – mówi Korzeniowski.

Ambasadorami akcji są m.in. Iwona Guzowska, Robert Korzeniowski, Czesław Lang, Karol Strasburger, Marian Woronin oraz Prezes PKOl Andrzej Kraśnicki, a Patronat Honorowy objęli: Ministerstwo Sportu i Turystki, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy, Tomasz Kucharski oraz Polskie Towarzystwo Kardiologiczne Oddział Warszawski.

Szczegóły akcji i rejestracja uczestników na stronie www.sercenaspacer.pl