Pracodawcy RP: konieczne są ułatwienia w medycynie pracy

0
422

Pracodawcy RP zaapelowali do minister rodziny pracy i polityki społecznej oraz do ministra zdrowia o wprowadzenie ułatwień w zakresie medycyny pracy. Zdarza się, że ze względu na zagrożenie koronawirusem, pracownicy coraz częściej odmawiają poddania się badaniom, które stwarzają zagrożenie także dla personelu medycznego.

Natomiast, zgodnie z Kodeksem pracy, pracodawca nie może dopuścić do wykonywania obowiązków pracowników, którzy odmówili udziału w badaniach profilaktycznych.

W związku z tym Pracodawcy RP postulują okresowe zawieszenie orzekania lub przedłużenie ważności orzeczeń o zdolności do pracy, przy uwzględnieniu specyfiki zarówno badań wstępnych jak i okresowych.

Czytaj także: Nowy kanał kontaktu dla pacjentów Lux Med>>>

Według Pracodawców RP w obecnej sytuacji wprowadzenie takich ułatwień jest niezbędne, by zapewnić bezpieczeństwo i higienę pracy zarówno dla pracowników, jak i pracodawców oraz personelu medycznego.

„Docierają do nas sygnały o obawach pracodawców i pracowników związanych z kontaktami z ośrodkami leczniczymi w kontekście innymi niż zaspokojenie potrzeby zdrowotnej. Z drugiej strony, szybko narasta problem w postaci niedostępności tych lekarzy orzeczników, głównie z dominujących w tej grupie dojrzałych grup wiekowych, którzy zawieszają swoją działalność, z obawy przed konsekwencjami ewentualnego zakażenia SARS-CoV-@” – czytamy w apelu Pracodawców RP.