Pracodawcy RP oczekują rzetelnej informacji od ministra zdrowia

0
214

Pracodawcy RP wystosowali pismo do ministra zdrowia z prośbą o wyjaśnienie informacji opublikowanych na stronie Ministerstwa 19 stycznia 2017 roku. Dotyczyły one planowanych reform w ochronie zdrowia.

Informacja opublikowana na stronie resortu zawierała między innymi  poniższy fragment: „zdaję sobie sprawę z tego, że oczekują na nią wszyscy, ale podchodzimy do tej reformy racjonalnie i pragmatycznie”

Pracodawcy RP oświadczają, że stanowczo sprzeciwiają się użyciu słowa „wszyscy”.
„Prawdziwsze byłoby stwierdzenie, że na reformę nie oczekuje nikt. Trudno dzisiaj znaleźć środowisko, które nie krytykuje lub nie wyraża obaw i zastrzeżeń do proponowanych zmian. Jedne mają charakter porządkowy, inne fundamentalnie kwestionują propozycje zmian” – czytamy w stanowisku Pracodawców RP.

„Jesteśmy przekonani, że cytowany powyżej lapsus wynika z faktu, iż ktoś wprowadził Panią Premier w błąd .„zmiany wprowadzane przez Ministerstwo Zdrowia mają na celu zagwarantowanie Polakom dostępności lekarza i opieki medycznej, a także skrócenie kolejek” – oświadczają Pracodawcy RP.

Pracodawcy cieszą się także, że wreszcie zidentyfikowano chociaż jeden cel ciężkiej pracy wielu osób w Ministerstwie Zdrowia.

„To niezwykle ważna deklaracja i obiecujemy monitorować czy założony efekt udało się osiągnąć. Ze smutkiem i dużą obawą patrzymy jednak na perspektywy realizacji tego celu” – oświadczają.

„Wszystkie wprowadzane zmiany tak naprawdę nie dotyczą bowiem kwestii kolejek – poza planowanym od 2018 wzrostem finansowania ochrony zdrowia. Do zmniejszenia kolejek nie potrzeba reformować całego systemu, wprowadzać systemu budżetowego, likwidować NFZ czy tworzyć sieć szpitali – a to właśnie są główne założenia szykowanych zmian Tym samym zapowiadany przez premier Szydło cel wydaje się być trudny do osiągnięcia” – czytamy w stanowisku organizacji.