Pracodawcy RP realizują projekt dotyczący szkolenia fizjoterapeutów
Rehabilitacja w Centrum Medycznym Aldemed w Zielonej Górze
Pracodawcy RP kończą realizację projektu dotyczącego dialogu społecznego w kształtowaniu strategii umiejętności fizjoterapeutów. Jego celem jest zwiększenie udziału pracodawców w poprawie systemu edukacji i szkoleń tej grupy zawodowej, w celu dostosowania ich kwalifikacji i kompetencji do zmieniających się potrzeb rynku pracy i wyzwań społecznych.
Według WHO nadrzędnym celem rehabilitacji jest optymalizacja funkcjonowania społeczeństw. Dziedzina ta została uznana za najlepszą z możliwych inwestycji w zdrowie publiczne i element strategii zdrowia na XXI wiek.
Z tego powodu podnoszenie kompetencji fizjoterapeutów, zarówno twardych, jak i miękkich jest kluczowe dla systemu opieki zdrowotnej. Profesjonalna i efektywna fizjoterapia może znacząco wpłynąć na zmniejszenie hospitalizacji.
Mapa Potrzeb Zdrowotnych dla Polski na okres 2022-2026 prognozuje wzrost zapotrzebowania na rehabilitację ambulatoryjną, co jest związane ze zmianami demograficznymi, czyli ze zwiększająca się liczbą ludności w wieku poprodukcyjnym.
Czytaj także: Lux Med wprowadza ubezpieczenie szpitalne Pełna Opieka >>>
Dokument ten wskazuje także na potrzebę głębszej reformy rehabilitacji leczniczej, która nie funkcjonuje poprawnie i nie jest dopasowana do rzeczywistych potrzeb pacjentów.
Między innymi nieprawidłowa jest struktura udzielanych świadczeń w zakresie zabiegów wykonywanych w ramach rehabilitacji ambulatoryjnej, polegająca na zbyt dużej liczbie zabiegów fizykoterapii w porównaniu do kinezyterapii (leczenia ruchem).
Wprawdzie fizjoterapeuci na początku roku 2019 uzyskali możliwość ustalania planu terapii w trakcie wizyt fizjoterapeutycznych, struktura przeprowadzanych zabiegów zmieniła się tylko nieznacznie.
Raport końcowy z rekomendacjami dotyczącymi systemu edukacji i szkoleń fizjoterapeutów dostępny jest tutaj>>>
Recenzja projektu przygotowana przez dr Barbarę Juśkiewicz-Swaczynę dostępna jest tutaj >>>