Pracodawcy RP: ważny i trudny rok dla systemu ochrony zdrowia

0
873


Według Pracodawców RP, rok 2014 będzie bardzo ważny dla systemu ochrony zdrowia. To ostatni rok przed wyborami parlamentarnymi i zarazem ostatnia szansa na przeprowadzenie ważnych systemowych zmian. Będzie to także rok trudny dla pacjentów.

Pracodawcy RP w prognozie na rok 2014 podkreślili, że Minister Zdrowia zapowiedział przekazanie do konsultacji społecznych w styczniu 2014 roku projektu ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych. Aneksowanie umów miało być spowodowane planami przeprowadzenia systemowych zmian. Trudno się jednak spodziewać, według Pracodawców RP, tego, aby – ze względu na listopadowe wybory samorządowe – były one odważne i daleko idące.

Według Pracodawców RP, w roku 2014 jest szansa na szybszy wzrost gospodarczy. Może się to przełożyć na zakończenie problemów finansowych Narodowego Funduszu Zdrowia, który „przetrwał” ostatnie dwa lata tylko i wyłącznie dzięki wprowadzeniu ustawy refundacyjnej i (w jej wyniku) przerzucenia części kosztów leków na pacjentów.

Jak wynika z prognozy ekspertów, przed systemem stoi wiele wyzwań – od informatyzacji do przygotowania się na nadchodzące zmiany demograficzne. Wymaga to przedstawienia mapy zmian systemu i próby zawarcia porozumienia ponadpartyjnego. Niestety patrząc na posiedzenia Komisji zdrowia, wydaje się to niemożliwe.

Eksperci Pracodawców RP przewidują, że najbliższy rok będzie trudny dla pacjentów. Dostępność usług medycznych ma być wprawdzie podobna jak w roku 2013, jednak wprowadzone w ostatniej chwili zmiany wyceny niektórych świadczeń mogą wywołać perturbacje i rezygnację świadczeniodawców z udzielania części z nich.

Pracodawcy RP liczą jednak na to, że rok 2014 przyniesie poprawę porozumienia z Ministerstwem Zdrowia, przygotowanie kolejnych rozwiązań w duchu dialogu, a także rozpoczęcie prac nad projektem zaprezentowanym przez Akademię Zdrowia 2030.

Prognoza Pracodawców RP na rok 2014 jest dostępna na stronie www.pracodawcyrp.pl