Pracodawcy RP wspierają inicjatywy dotyczące szczepień ochronnych

Budowanie zaufania do szczepień ochronnych z wykorzystaniem najnowszych narzędzi komunikacji i wpływu społecznego – MedFake, to projekt realizowany przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (Lider), SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny, Warszawski Uniwersytet Medyczny i Akademię Leona Koźmińskiego.
Głównym celem projektu jest podniesienie zaufania do szczepień ochronnych w Polsce poprzez opracowanie narzędzi skłaniających pacjentów i młodzież do odrzucenia nieprawdziwych twierdzeń medycznych w zakresie szczepień, czyli medycznych fake newsów.
Badania przeprowadzone w ramach projektu dadzą odpowiedź na pytanie, jak kształtują się mechanizmy podejmowania decyzji. Do tych odpowiedzi zostanie dopasowany ostateczny kształt narzędzi trafiających do grup docelowych, tak aby były one dostosowane do potrzeb tych grup i osiągnęły zakładany rezultat, jakim jest spadek liczby odmów szczepień.
Spójne strategie dla grup odbiorców
W ramach projektu zostaną opracowane, oparte o mechanizmy psychospołeczne bazujące na technikach perswazji i wpływu społecznego, spójne strategie dla personelu medycznego, nauczycieli, rodziców oraz młodzieży.
Przygotowany zostanie model organizacji podstawowej opieki zdrowotnej w zakresie realizacji programu szczepień ochronnych oraz gotowe modele współpracy z samorządem, organizacjami pozarządowymi, instytucjami publicznymi, a także propozycje zmian legislacyjnych i aktów prawnych.
Ze względu na fakt, że rozprzestrzenianie fake newsów w zakresie szczepień może doprowadzić do przyjmowania nieprawidłowych postaw i zachowań zdrowotnych poprzez odrzucanie wiedzy medycznej, jednym z rezultatów projektu będzie opracowanie innowacyjnego narzędzia pozwalającego na identyfikację i zahamowanie rozprzestrzeniania się medycznych fake newsów na wczesnym etapie ich powstawania i wyjście z pułapki reagowania post factum.
Działania edukacyjne online
Działania edukacyjne i promocyjne zakładać będą wykorzystanie dostosowanych do odbiorców narzędzi i kanałów komunikacji takich jak: media społecznościowe, webinaria, Q&A, podcasty, spotkania w formule stacjonarnej i on-line, live chaty.
Projekt będzie realizowany do końca grudnia 2023 roku.
Łączny budżet projektu wynosi 14 452 346,25 zł.
Projekt finansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Społeczny i Gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków Gospostrateg II.
Więcej informacji dotyczących projektu MedFake znajduje się na stronie: https://www.medfake.pl/