Premier Tusk na temat sytuacji w ochronie zdrowia

0
1043

Premier Donald Tusk wypowiedział się podczas swojego wystąpienia na Radzie Krajowej PO, która odbyła się 14 grudnia 2013 roku w Warszawie, na temat sytuacji w ochronie zdrowia. Zwrócił się do ministra Arłukowicza, mówiąc że oczekuje na, aby do wiosny 2014 roku przedstawił on bardzo precyzyjne działania, które w sposób wyraźny doprowadzą do skrócenia czasu oczekiwania i zmniejszenia kolejek w placówkach medycznych.

Premier podkreślił, że ma na myśli przede wszystkim placówki podstawowej opieki zdrowotnej. – Zdajemy sobie sprawę, że system jaki zbudowano wiele lat temu, jego skuteczność zależy przede wszystkim od poziomu wzrostu. Jak jest wyraźny, wysoki wzrost gospodarczy zwiększa się wpływ ze składek NFZ, jest wyraźnie lepiej. Jak następuje spowolnienie, właściwie tak jakby nie przewidziano tego, że w sytuacji kiedy następuje spowolnienie cały system obkurcza się siłą rzeczy, bo ma mniejszą ilość pieniędzy i za to najszybciej i najczęściej płaci pacjent – mówił premier Tusk.

Premier stwierdził, że system wymaga wprowadzenia rozwiązań ustawowych takich jak na przykład podwyższenie składki zdrowotnej lub wprowadzenia dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych, albo zasilenie środkami z budżetu. Które z tych rozwiązań zostanie wprowadzone, okaże się w roku 2014.


Pełen tekst przemówienia premiera
http://www.platforma.org/pl