Pro-Familia: powstało Podkarpackie Centrum Leczenia Otyłości

0
1368


Szpital Specjalistyczny Pro-Familia z Rzeszowa uruchomił Podkarpackie Centrum Leczenia Otyłości. To pierwszy taki ośrodek na Podkarpaciu kompleksowo zajmujący się operacyjnym leczeniem otyłości olbrzymiej. Operacje bariatryczne będą wykonywane w ramach kontraktu z NFZ.

W Polsce z problemem nadwagi i otyłości boryka się aż 49 procent osób, na Podkarpaciu problem ten dotyczy ponad połowy mieszkańców. Rocznie w Polsce wykonuje się około 2 tysięcy operacji bariatrycznych, które pomagają pacjentom z chorobliwą otyłością, a szacuje się, że zabiegowi powinno poddać się ponad 400 tysięcy osób.

W Polsce co roku z powodu niewłaściwego leczenia otyłości lub jego braku umiera około 5 tysięcy osób. Lekarze są zgodni: z otyłością trzeba walczyć nie tylko ze względów estetycznych.

Chirurgiczne leczenie otyłości to ostateczny etap. Gdy inne metody zawodzą, należy zgłosić się do poradni, gdzie lekarze wykonają odpowiednią kwalifikację. Wstępne kryterium to tzw. wskaźnik masy ciała (BMI). Jeżeli przekracza 40, rozważane jest leczenie operacyjne. Ale gdy chory boryka się również z innymi schorzeniami, operację rozważa się już przy BMI 35.

– Na nowo otwartym oddziale chirurgii endoskopowej i metabolicznej wykorzystujemy dwie metody uznawane aktualnie za „złoty standard” w chirurgicznym leczeniu otyłości. Są to: zabieg rękawowej resekcji żołądka (tzw. sleeve gastrectomy) oraz zabieg wyłączenia żołądkowego na pętli Roux (tzw. baypass). Zabiegi wykonujemy z dostępu laparoskopowego, czyli przez kilka niewielkich nacięć. Dzięki temu, pacjenci odczuwają mniej dolegliwości bólowych oraz znacznie szybciej wracają do pełnej sprawności – wyjaśnia lek. med. Janusz Kidacki, dyrektor ds. medycznych w Szpitalu Specjalistycznym Pro-Familia.

– Efekt operacji to utrata wagi, nawet do 60 procent nadmiaru masy ciała. Dzięki operacji chory może stracić zbędne kilogramy ale co najważniejsze – poprawia się poziom glukozy, normalizuje się ciśnienie tętnicze, a także poprawie ulega funkcjonowanie układu krążenia czy układu oddechowego. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko śmierci z powodu otyłości, która dziś na świecie zabija więcej ludzi niż nowotwory – dodaje.

W skład Podkarpackiego Centrum Leczenia Otyłości Pro-Familia wchodzić będą: oddział chirurgii endoskopowej i metabolicznej, pracownia endoskopii, a także zespół poradni specjalistycznych – dietetyczna, psychologiczna, kardiologiczna, pulmonologiczna i anestezjologiczna.

Zabiegi operacyjne wykonywane będą w ramach kontraktu z NFZ, czyli bezpłatnie dla pacjentów. Placówka gwarantuje operowanym pacjentom również bezpłatne wizyty kontrolne po przebytym zabiegu w poradni chirurgicznego leczenia otyłości. Kontrakt nie obejmuje jednak działalności poradni specjalistycznych.