Projekt Alab laboratoria uczestnikiem konkursu Lider zmian
Centrum Badawczo-Rozwojowe – pracownia analiz referencyjnych w Alab laboratoria pod kierownictwem dr Łukasza Paprotnego zrealizowała projekt mający na celu opracowanie szeregu wysokorozdzielczych metod oraz zaawansowanych zestawów chemicznych niezbędnych do precyzyjnego oznaczania poszczególnych substancji w organizmie człowieka.
W obszarze toksykologii klinicznej za sprawą technologii HPLC i LC-MS/MS staje się możliwe na przykład precyzyjne monitorowanie stężenia leków we krwi oraz skryningów leków (w tym substancji psychoaktywnych, jak również narkotyków projektowanych).
Nowa metodologia został zgłoszona na konkurs Lider Zmian, a głosy na projekt Alab laboratoria można oddawać do 18 listopada 2022 pod linkiem: liderzmian.euro
Laureatów konkursu poznamy 6 grudnia 2022 roku.
-Jeszcze kilka lat temu nikt nie pomyślałby, że oddając do badania włos, dowiemy się czy osoba zażyła jakąś zagrażającą zdrowiu substancję. Jeszcze dekadę temu badania z krwi nie wykazałyby, czy osoba jest pod wpływem narkotyków a może jednak leków, pomiędzy którymi występują reakcje krzyżowe dające zafałszowane wyniki badań. Dzięki nauce potrafimy określić ważne dla naszego życia i zdrowia zakresy referencyjne. Oznaczenie stężenia leków we krwi pozwali na precyzyjne dawkowanie, skuteczniejszą terapię – podkreśla dr Łukasz Paprotny, lider projektu i dodaje: -Dziękuję mojemu zespołowi za owocną pracę nad tym projektem z pogranicza szeroko pojętej diagnostyki toksykologicznej. Za co cenię swoją pracę? Daje ona szanse na opracowanie metod, które mogą zmieniać nasz komfort życia.
Konkurs „Lider Zmian” dotyczy projektów współfinansowanych z Funduszy Europejskich na Mazowszu, a tematem przewodnim tej edycji konkursu jest zdrowie. Celem konkursu jest budowanie świadomości mieszkańców na temat wpływu funduszy z UE na dostęp do usług i rozwiązań na rzecz dbania o zdrowie, zarówno w obszarze diagnostyki i leczenia pacjentów, profilaktyki zdrowotnej, jak i wykorzystania e-usług i innowacji.
Akcja ALSN laboratoria i Szpitala na Klinach
Ostatnie dwa lata, które upłynęły na walce z pandemią Covid-19, pokazały, jak bardzo ważnym tematem jest zdrowie. Dlatego w roku 2022 została ogłoszona edycja specjalna konkursu – Lider Ochrony Zdrowia, kierowana do placówek medycznych, a także przedsiębiorców. Organizatorem konkursu jest Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Wydarzenie odbywa się pod honorowymi patronatami Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.
Projekt Łukasza Paprotnego w Alab laboratoria znalazł się w kategorii – Innowacje. Dzięki współpracy z jednostkami naukowymi, w tym z Uniwersytetem Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetem Medycznym w Lublinie oraz Uniwersytetem Jagiellońskim, zrealizowany został projekt badawczy mający na celu opracowanie nowych metod analitycznych z wykorzystaniem technik HPLC i LC-MS/MS, jak również zestawów chemicznych niezbędnych do precyzyjnej detekcji oraz oznaczania poszczególnych substancji w organizmie człowieka.
– Firma ALAB laboratoria od początku swojego rozwoju stawia na innowacje w świecie medycyny laboratoryjnej. Technologia i nauka otwierają przed pracownikami Alab laboratoria obszary, których konsekwencją jest nowoczesność metod, specjalizacja badań, poszerzona perspektywa doświadczeń, a wreszcie i przede wszystkim wyjątkowa oferta dla pacjenta, który w probówce krwi może znaleźć odpowiedź na wiele pytań dotyczących zdrowia- zauważa Milena Moryson-Kowalska, dyrektor komunikacji i PR w Alab laboratoria.
Alab laboratoria to innowacyjna, szybko rozwijająca się sieć laboratoriów analiz medycznych i punktów pobrań dostępnych w każdym regionie Polski. Jako pierwsza w kraju rozpoczęła automatyzację badań, wprowadziła podpis elektroniczny w dziedzinie poświadczania wyników i otrzymała europejski certyfikat jakości usług laboratoryjnych (PN-EN ISO 15189:2013-5). Poza tym jest prekursorem w dostarczaniu drogą powietrzną próbek do badań z wybranych szpitali do centralnego laboratorium medycznego w Warszawie.
Portfolio firmy obejmuje blisko 4000 różnych badań laboratoryjnych. Alab laboratoria świadczy usługi dla publicznych i niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej, szpitali, prywatnych praktyk lekarskich, klientów indywidualnych oraz jednostek prowadzących badania kliniczne.