Projekt przepisów o podatku „cukrowym”
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów. Przepisy te nakładają dodatkowe opłaty na producentów, dystrybutorów i sprzedawców słodkich napojów, produktów wysokocukrowych, a także tzw. małpek i suplementów diety.
Zasadniczym celem projektu jest wykorzystanie polityki fiskalnej jako narzędzia służącego promocji prozdrowotnych wyborów konsumentów – czytamy w uzasadnieniu do ustawy.
W projekcie zaproponowano nałożenie dodatkowej opłaty na napoje z dodatkiem monosacharydów, disacharydów, oligosacharydów, środków spożywczych zawierających te substancje oraz substancje słodzące, o których mowa w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008 z 16 grudnia 2008 roku, kofeiny, guarany lub tauryny, napoje alkoholowe w opakowaniach o małej objętości (do 300 ml) oraz reklamę suplementów diety.
Czytaj także: Lux Med przejmuje Klinikę Głowy i Szyi Optimum>>>
Głównym celem wprowadzenia opłaty jest promowanie prozdrowotnych wyborów żywieniowych oraz poprawa jakości diety przez ograniczenie spożycia słodkich napojów. Prawidłowe żywienie stanowi najważniejszy czynnik środowiskowy, mający wpływ na rozwój organizmu oraz zapewnienie dobrego stanu zdrowia – uzasadniają autorzy projektu, którzy przytaczają dane dotyczące rosnącej otyłości wśród dzieci i młodzieży, a także rozwiązania fiskalne w tym zakresie funkcjonujące w innych krajach.
Państwa UE sukcesywnie wprowadzają zmiany w zakresie cen żywności. W 2011 roku Dania jako pierwszy kraj wprowadziła podatek na tłuszcze nasycone w żywności. W ślad za Danią reformy te zostały przeprowadzone przez Węgry (dotyczy żywności o niskiej gęstości odżywczej), Francję (dotyczy napojów słodzonych) oraz Portugalię (podatek „fast foodowy”).
W 2018 roku zmiany zostały wdrożone w Estonii, gdzie również ograniczono działania marketingowe w przedszkolach i szkołach. W Finlandii wykorzystuje się politykę cenową jako narzędzie wpływające na wielkość spożycia żywności, a słodycze oraz napoje bezalkoholowe zostały objęte dodatkowo podatkiem akcyzowym. We Francji wdrożono Narodowy Program Żywienia i Zdrowia, w ramach którego wprowadzono zakaz umieszczania automatów vendingowych w szkołach. Od 2011 roku obowiązuje również podatek od napojów słodzonych, a w 2017 roku został wprowadzony zakaz sprzedaży nieograniczonej ilości napojów bezalkoholowych w ofercie „tyle, ile możesz wypić”. Na Węgrzech od 2011 roku obowiązuje podatek zdrowia publicznego. Opodatkowanie dotyczy produktów spożywczych, które mają potwierdzone ryzyko zdrowotne (wysoka zawartość cukrów).
W uzasadnieniu omówiono także zagadnienia związane z suplementami diety, na które wzrastający popyt jest spowodowany wieloma różnorodnymi czynnikami, wśród których istotna jest reklama.
Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji 20 grudnia 2019.
Uwagi do projektu można przekazywać w ciągu 21 dni.