Projekt rozporządzenia w sprawie leczenia bólu
Do konsultacji publicznych skierowany został projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego leczenia bólu przewlekłego oraz bólu stanowiącego problem kliniczny w warunkach ambulatoryjnych.
Podmioty lecznicze będą miały obowiązek dostosować się do wymagań rozporządzenia w terminie 6 miesięcy od dnia jego wejścia w życie.
Z uzasadnienia do rozporządzenia wynika, że obecnie nie istnieją jednolite standardy dotyczące organizacji postępowania w stosunku do pacjentów cierpiących z powodu bólu.
Szacuje się, że z powodu bólu przewlekłego cierpi 27 procent dorosłej populacji Polski, a w odniesieniu do osób powyżej 65. roku życia – 55 procent. Statystycznie częściej ból przewlekły występuje u osób z chorobami układu krążenia i układu oddechowego.
Standard organizacyjny leczenia bólu został opracowany we współpracy z Polskim Towarzystwem Badania Bólu.
W rozporządzeniu podkreślono, że ważne jest, aby ocena bólu odbywała się już na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej, a leczenie w ramach poradni leczenia bólu będzie się odbywało w przypadku wyczerpania możliwości diagnostycznych i leczniczych pacjenta z bólem w warunkach podstawowej opieki zdrowotnej lub w sytuacji trudności w postawieniu właściwego rozpoznania zespołu bólowego, braku lub niewielkiej skuteczności dotychczasowego sposobu leczenia bólu, wskazania do zastosowania inwazyjnych metod leczenia jak również trudności w opanowaniu działań niepożądanych po zastosowanym leczeniu.
Czytaj także: Medicover zbadał podejście mężczyzn do zdrowia>>>
Podstawę leczenia będzie stanowić skierowanie w przypadku świadczeń udzielanych ze środków publicznych, natomiast bez skierowania w pozostałych przypadkach nie będzie ono wymagane.
Projekt określa wystandaryzowany schemat postępowania z pacjentami z dolegliwościami bólowymi, który będzie realizowany w całym zakresie świadczeń ambulatoryjnych.
Do oceny bólu będzie stosowane badanie podmiotowe (wywiad) i przedmiotowe, skale oceny bólu, jak również badania pomocnicze.
Projekt przewiduje prowadzenie monitorowania skuteczności leczenia bólu oraz postępowania terapeutycznego, mającego na celu uśmierzanie i leczenie bólu. Ponadto istotna jest edukacja pacjenta z dolegliwościami bólowymi w zakresie stosowanego leczenia, jak również farmakoterapii.
Wystandaryzowane zasady postępowania dotyczą wszystkich przypadków udzielania świadczeń zdrowotnych leczenia bólu i nie są ograniczone do pacjentów leczonych wyłącznie przeciwbólowo. Standard dotyczy więc nie tylko podmiotów wyspecjalizowanych w leczeniu bólu, posiadających w strukturze poradnie leczenia bólu, lecz wszystkich podmiotów leczniczych wykonujących działalność leczniczą, w których w trakcie postępowania z pacjentem zgłasza on dolegliwości bólowe.
Rozporządzenie określa wzór karty oceny natężenia bólu, która uwzględnia informacje dotyczące lokalizacji, charakteru bólu i natężenia bólu, rozpoznania i zaleceń terapeutycznych oraz stosowanych lekach przeciwbólowych i ich skuteczności.
Projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego leczenia bólu w warunkach ambulatoryjnych został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji 17 stycznia 2020.
Uwagi można przekazywać do 31 stycznia 2020.