Prywatne podmioty wprowadzają telekonsultacje dla pacjentów

W odpowiedzi na zalecenia Ministerstwa Zdrowia i GIS-u, związane z ogłoszeniem sytuacji epidemicznej, prywatne podmioty medyczne wprowadzają telekonsultacje lekarzy. Rozwiązanie takie udostępniły: Lux Med, Medicover, Enel-Med oraz Scanmed.
W Szpitalu Medicover telefoniczne porady medyczne dostępne są w 10-ciu specjalizacjach i dotyczą konsultacji w zakresie ginekologii, urologii, hematologii, zarówno dzieci jak i dorosłych, medycyny męskiej, bariatrii, laryngologii, pediatrii, kardiologii, neonatologii (jako opcji wizyty kwalifikacyjnej w ramach pakietów porodowych) oraz anestezjologii (jako opcji wizyty kwalifikacyjnej w ramach pakietów porodowych).
Porady telemedyczne wprowadził Enel-Med, są one możliwe w przypadku lekarzy 20-tu specjalności: alergologa, dermatologa, diabetologa, dietetyka, endokrynologa, gastrologa, ginekologa, hematologa, hepatologa, internisty, kardiologa, nefrologa, neurochirurga, neurologa, pediatry, psychiatry, psychologa, pulmonologa, reumatologa oraz specjalisty chorób zakaźnych.
Także Scanmed umożliwił uzyskanie pomocy lekarskiej taką drogą. Jest to możliwe, zarówno w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej jak i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.
Porady takie są także dostępne w Lux Med.
Czytaj o tym: Lux Med: zdalne porady lekarzy specjalistów>>>
Podczas zdalnej konsultacji lekarz może udzielić porady, wystawić e-receptę i skierowanie na badania lub zalecić wizytę stacjonarną w placówce, jeśli jest to konieczne.
Od 17 marca 2020 Szpital Medicover działa w sposób ostrodyżurowy. W trakcie dyżuru przyjmowani są pacjenci w stanach nagłych, zagrożenia zdrowia (z ostrymi bólami brzucha, bólami w klatce piersiowej). W trybie pilnym udzielane są interwencje z zakresu ginekologii, chirurgii, kardiochirurgii, kardiologii, interny (z wyłączeniem schorzeń dróg oddechowych) i pediatrii (z wyłączeniem zabiegów chirurgicznych).
W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów oraz personelu placówki wprowadzają także działania mające na celu zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się zakażenia koronawirusem.
Należą do nich pomiar temperatury i dodatkowy wywiad medyczny w celu wstępnej diagnozy potencjalnych objawów zarażenia koronawirusem COVID-19. Pacjent z podwyższoną temperaturą lub objawami infekcji jest od razu izolowany oraz przyjęty przez lekarza w specjalnie przeznaczonym do tego pomieszczeniu.
Zmiany dotyczą także medycyny pracy, badania w tym zakresie zostały ograniczone.