Prywatny sektor liczy na dobrą współpracę z nowym ministrem zdrowia

0
228

9 stycznia 2018 roku nastąpiła zmiana na stanowisku ministra zdrowia. Konstantego Radziwiłła zastąpił Łukasz Szumowski. Przedstawiciele prywatnego sektora liczą, że nowy szef resortu wykorzysta dorobek i potencjał przedsiębiorców działających w ochronie zdrowia.

– Gratuluję nowemu Ministrowi Zdrowia i życzę mu wielu sukcesów. Wszyscy wiemy, że obejmuje on swoją funkcję w bardzo wymagających okolicznościach, dlatego tym bardziej liczę na wykorzystanie dorobku i potencjału sektora prywatnego, zarówno w edukacji zdrowotnej i profilaktyce, jak i w leczeniu Polaków – mówi Anna Rulkiewicz, prezes Pracodawców Medycyny Prywatnej, wiceprezydent Pracodawców RP.

– Mam ogromną nadzieję, że Pan Minister będzie otwarty na poszukiwanie wraz z nami rozwiązań problemów systemu ochrony zdrowia, co z pewnością przyniesie wiele wymiernych korzyści polskim pacjentom – dodała Anna Rulkiewicz.

Andrzej Sokołowski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych oczekuje od nowego ministra europejskiego podejścia, partnerstwa z prywatnym sektorem i traktowania go jak uzupełnienie rynku publicznego.

Na współpracę z nowym ministrem otwarta jest także Polska Federacja Szpitali.

Łukasz Szumowski jest kardiologiem i profesorem nauk medycznych oraz autorem lub współautorem ponad 150 prac o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Pracował między innymi w Instytucie Kardiologii w Warszawie-Aninie. Od 2011 roku kierował zespołem specjalistycznym nauk o życiu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Łukasz Szumowski na początku listopada 2017 roku uczestniczył w otwarciu we Wrocławiu nowoczesnego prywatnego szpitala rehabilitacyjnego Vratislavia Medica, prowadzonego przez Grupę Hasco. Podkreślił wówczas, że nowocześnie wyposażone szpitale są niezwykle ważne nie tylko dla pacjentów, ale też dla polskiej nauki.

– Polska nauka, innowacyjność może się rozwijać dzięki takim placówkom. Właśnie na styku nowocześnie zorganizowanej i wyposażonej placówki ochrony zdrowia oraz nauki rodzą się nowe pomysły i następuje rozwój w wielu dziedzinach –  powiedział wówczas profesor Szumowski.