Przedstawiciel Medicover wśród ekspertów czasopisma Diagnostics
Lekarz Patryk Poniewierza, dyrektor ds. medycznych w Medicover w Polsce
15 ekspertów reprezentujących ośrodki naukowe w Polsce i USA (Chicago) opublikowało w międzynarodowym czasopiśmie Diagnostics propozycję protokołu prowadzenia badań przesiewowych w kierunku raka piersi i szyjki macicy. W pracach zespołu uczestniczył lekarz Patryk Poniewierza – dyrektor ds. medycznych w Medicover w Polsce.
-Niska frekwencja zgłaszalności na badania przesiewowe w kierunku raka piersi i szyjki macicy w Polsce jest poważnym problemem zdrowotnym, który wymaga szczegółowej analizy i rewizji zaleceń w zakresie profilaktyki. W Polsce wśród kobiet rak piersi stanowi drugą najczęstszą przyczynę zachorowań na nowotwory (23,8 procent), natomiast rak szyjki macicy zajmuje miejsce ósme (2,6 procent) – mówi lekarz Patryk Poniewierza.
Ekspert Medicover, rozpatrując możliwości przeciwdziałania wymienionym nowotworom kobiecym, zwraca uwagę na dostępność metod profilaktycznych jakimi są: badania przesiewowe (rak piersi, rak szyjki macicy) i szczepienia przeciwko HPV, który jest odpowiedzialny za występowanie raka szyjki macicy.
Fundacja Medicover przyznała Nagrodę Pielęgniarską Królowej Szwecji – Queen Silvia Nursing Award
Zgodnie z danymi publikowanymi przez NFZ realizacja populacyjnych programów profilaktycznych znajduje się na niskim poziomie – 11,24 procent (cytologia szyjki macicy) oraz 37,48 procent (mammografia piersi). Z uwagi na brak krajowego programu szczepień przeciwko HPV finansowanego z budżetu państwa dane dotyczącego całościowego zaszczepienia polskiej populacji są nieznane.
-Zgłaszalność na badania przesiewowe i efektywność programów profilaktycznych to niezwykle istotny problem, którym zajął się nasz międzynarodowy zespół. Pod uwagę wzięliśmy całość populacji polskiej, z uwzględnieniem świadczeń pobieranych w ramach publicznego, jak i prywatnego sektora ochrony zdrowia – mówi dyrektor ds. medycznych w Medicover w Polsce.
-Zgłaszalność na badania cytologii szyjki macicy w Medicover wynosi 83 procent i jest wielokrotnie wyższa od tej notowanej w populacji ogólnej. Prace zespołu stały się okazją do wymiany dobrych praktyk – dodaje.
Rekomendacje zespołu, które posłużyły do stworzenia modelu profilaktyki, zostały oparte na kilku kluczowych elementach:
-prowadzeniu edukacji zdrowotnej w szkołach ponadgimnazjalnych do czasu uzyskania świadomości zdrowotnej (tu również: edukacja rodziców w szkole podstawowej),
-kształcenie specjalistów położnictwa i ginekologii w zakresie poradnictwa genetycznego oraz uzupełnianie ich wiedzy z zakresu profilaktyki raka piersi na podstawowym poziomie tej specjalizacji – w tym nauka wykonywania badania piersi metodą ultrasonograficzną i palpacyjną,
-połączenie prowadzenia profilaktyki obu nowotworów w tym samym czasie i miejscu.
Dodatkowo w profilaktyce raka piersi jako szczególnie istotne wymieniono indywidualizację ryzyka z kwalifikacją do badań genetycznych na pierwszej wizycie ginekologicznej, a w profilaktyce raka szyjki macicy: szczepienie młodych dziewcząt przeciwko HPV co najmniej szczepionką dwuwartościową, wykonywanie testu w kierunku obecności HPV wysokiego ryzyka (hrHPV) co pięć lat, a następnie cytologia szyjki macicy na podłożu płynnym (LBC) w przypadku pozytywnego wyniku testu hrHPV.
Raport Medicover: korzystanie z jakościowej opieki zdrowotnej przynosi oszczędności
Więcej szczegółów zawiera artykuł pt. Protocol of Breast Cancer Prevention Model with Addition of Breast Ultrasound to Routine Gynecological Visits as a Chance for an Early Diagnosis and Treatment in 25 to 49-Year-Old Polish Females (tłum. Protokół modelu profilaktyki raka piersi z dodaniem badania USG piersi do rutynowych wizyt ginekologicznych jako szansa na wczesne rozpoznanie i leczenie u polskich kobiet w wieku od 25 do 49 lat) opublikowany w Diagnostics – międzynarodowym, recenzowanym i często cytowanym czasopiśmie poświęconym diagnostyce medycznej.