Przychodnia nOvum w programie leczenia niepłodności

0
844

Przychodnia leczenia niepłodności nOvum z Warszawy jest jedną z klinik, która została wybrana do realizacji programu leczenia niepłodności dla mieszkańców Częstochowy. W ramach programu leczenie metodą in vitro będzie częściowo dofinansowane z budżetu miasta Częstochowy.

Przychodnie, które zgłosiły się do udziału w konkursie na realizację częstochowskiego projektu oceniane były przez zespół specjalistów pod kątem doświadczenia kadry medycznej, wyposażenia laboratoriów, liczby procedur in vitro wykonanych w ostatnich latach oraz zapewnienia możliwości leczenia niepłodności tą metodą, od co najmniej dwóch lat. Jako kryterium dopuszczające postawiono również wymóg raportowania danych na temat skuteczności leczenia wg European IVF Monitoring.

Problem z płodnością ma w Polsce co szósta para. Leczenie zachowawcze, czy też podstawowe metody wspomagania rozrodu u większości par okażą się skuteczne. Jednak dla pewnej grupy jedyną uzasadnioną metodą leczenia będzie in vitro.  Dla wielu par koszty związane z leczeniem to duże obciążenie finansowe.  Częstochowa to pierwsze miasto w Polsce, które przeznaczyło publiczne środki na program dofinansowania leczenia niepłodności tą metodą.

O dofinansowanie mogą ubiegać się pary małżeńskie, które wyczerpały wcześniej inne możliwości leczenia i mają zameldowanie na terenie Częstochowy przynajmniej od roku. Przysługuje im możliwość jednorazowego dofinansowania do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w wysokości 3 tys. zł pod warunkiem przeprowadzenia co najmniej jednej procedury.

– Decyzja częstochowskich radnych o dofinansowaniu ze środków publicznych zabiegów in vitro, to realna pomoc i szansa dla wielu par na potomstwo. Cieszymy się, że jesteśmy partnerem pierwszego tego typu programu w Polsce. Pacjenci, którzy zgłoszą się do nas, mogą liczyć na pierwszą bezpłatną wizytę oraz wyspecjalizowaną opiekę podczas zabiegu in vitro  – mówi dr Katarzyna Kozioł, ginekolog położnik, embriolog, współzałożyciel Przychodni nOvum oraz Banku Komórek Macierzystych nOvum.

Przychodnia leczenia niepłodności nOvum działa od ponad 18 lat. Do tej pory uzyskała 13 000 ciąż z czego 10 000 to ciąże po in vitro. Tak dobry efekt to wynik wieloletniego doświadczenia oraz wprowadzania nowych technologii medycznych. W ostatnich 5 latach skuteczność leczenia mierzona w całej grupie pacjentek w nOvum utrzymuje się między  40% – 50%.

W listopadzie 2012 roku nOvum nawiązała współpracę z Centrum Medycznym Enel-Med, w ramach której obejmie opieką medyczną pary z problemem niepłodności w całej Polsce. W ogólnopolskiej sieci przychodni CM Enel-Med pacjenci są diagnozowani i leczeni według standardów wypracowanych w oparciu o wieloletnie doświadczenie nOvum.