Psychoterapia – nowa specjalizacja mająca zastosowanie w ochronie zdrowia
Projekt zmiany rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie specjalizacji w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia wprowadza nową specjalizację – psychoterapię. Osoby z taką specjalizacją będą mogły prowadzić psychoterapię dla osób dorosłych.
Wprowadzenie nowej specjalizacji umożliwi podniesienie, w ramach kształcenia podyplomowego, kwalifikacji zawodowych osób posiadających tytuł zawodowy lekarza lub tytuł zawodowy magistra pielęgniarstwa lub osób, które uzyskały tytuł magistra po ukończeniu studiów na kierunkach: lekarskim, pielęgniarstwa, psychologii, pedagogiki, socjologii, resocjalizacji.
Osoba posiadająca tytuł specjalisty w dziedzinie psychoterapii będzie przygotowana do prowadzenia psychoterapii zaburzeń psychicznych i związanych z nimi zaburzeń somatycznych poprzez nawiązywanie szczególnej relacji interpersonalnej nazywanej relacją psychoterapeutyczną, która umożliwia zaistnienie procesu psychoterapeutycznego.
Mind Health współpracuje z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Celem oddziaływań psychospołecznych, stosowanych przez specjalistę w dziedzinie psychoterapii dorosłych, będzie usunięcie zaburzeń psychicznych przez zmianę̨ sposobów przeżywania, poznawania i zachowania. W wyniku tych oddziaływań pacjent może zdobywać nową wiedzę i uczyć się̨ nowych wzorców reagowania emocjonalnego i zachowania.
Umiejscowienie systemu szkolenia w dziedzinie psychoterapii w funkcjonującym systemie prowadzenia szkoleń wynikającym z przepisów ustawy z 24 lutego 2017 roku o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia przyczyni się do uzyskania transparentnych i wystandaryzowanych warunków i trybu uzyskiwania akredytacji do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego w zakresie psychoterapii – czytamy w uzasadnieniu do projektu.
Projekt rozporządzenie ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie specjalizacji w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji 7 listopada 2022 roku.
Uwagi do projektu można przesyłać w ciągu 30 dni.