Pułtusk: lądowisko przy Szpitalu Gajda-Med dostępne dla LPR

0
303

Kierownik Działu Operacji Lotniczych Lotniczego Pogotowia Ratunkowego dopuścił lądowisko przy Szpitalu Powiatowym Gajda – Med sp. z o.o. do wykonywania operacji lotniczych przez załogi HEMS (śmigłowce) Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Szpital Powiatowy Gajda – Med nie posiada jeszcze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, czyli specjalistycznej komórki, której personel medyczny udziela świadczeń zdrowotnych osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego lub życia, mimo to jako jeden z nielicznych w Polsce posiada lądowisko, na którym lądować mogą śmigłowce LPR.

Stało się to między innymi dzięki determinacji dr Roberta Gajdy – współwłaściciela spółki a zarazem dyrektora generalnego Szpitala Powiatowego Gajda – Med.

Wartość całej inwestycji w lądowisko jest wyceniona na około 1 mln zł.

Lądowisko przy szpitalu Gajda-Med zostało oficjalnie zarejestrowane w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego w kwietniu 2018 roku. Powstało ono po to, by poprawić dostęp do szpitala w krytycznych sytuacjach, kiedy liczy się czas. Nie jest ono wymogiem dla szpitali bez SOR-u, ale znacznie podnosi  bezpieczeństwo i jakość świadczonych usług.

Czytaj także: Rynek usług medycznych jest wymagający>>>

Aby lądowisko zostało dopuszczone do użytkowania szpital musiał wykonać inwestycję związaną z usunięciem linii średniego napięcia, która pozostawała w kolizji z płaszczyzną podejścia do lądowania i startu śmigłowców.

Szpital w Pułtusku prowadzi osiem oddziałów, między innymi geriatrii, chorób wewnętrznych o profilu kardiologicznym, pediatrii oraz chirurgii ogólnej z pododdziałem chirurgii urazowo-ortopedycznej. Posiada blok operacyjny, poradnie POZ, poradnie specjalistyczne, laboratorium diagnostyczne i pracownię badań obrazowych.

Grupa Gajda-Med w sumie prowadzi ponad 20 placówek, zlokalizowanych w Warszawie oraz na terenie województwa mazowieckiego.