Rada Miasta Skwierzyny broni placówki z Grupy Nowy Szpital

0
839

Rada Miejska w Skwierzynie wyraziła sprzeciw w sprawie zamiaru wypowiedzenia przez szpital w Międzyrzeczu umowy na podwykonawstwo usług w ramach Państwowego Ratownictwa Medycznego świadczonych obecnie przez szpital w Skwierzynie. Stanowisko w tej sprawie przyjęto podczas XII Sesji Rady Miejskiej 22 października 2015 roku.

„Dotychczasowa współpraca obu szpitali, która zabezpiecza mieszkańców Skwierzyny nie uzasadnia tego rodzaju działań ze strony szpitala w Międzyrzeczu, tym bardziej, że w ostatnim okresie szpital skwierzyński unowocześnił flotę karetek, zwiększając komfort i bezpieczeństwo pacjentów” – czytamy w stanowisku Rady.

Rada podkreśla, że szpital w Skwierzynie ma pacjentów i  jest stabilny finansowo. Inaczej jest w przypadku szpitala w Międzyrzeczu, który od wielu lat ma trudności finansowe. Według stanowiska Rady wypowiedzenie przez szpital w Międzyrzeczu umowy na realizację świadczeń w ramach Państwowego Ratownictwa Medycznego zagraża bezpieczeństwu zdrowotnemu mieszkańców miasta i gminy Skwierzyna. Pacjenci będą bowiem trafiać do szpitala w Międzyrzeczu a nie w Skwierzynie. Odpływ pacjentów spowoduje degradację placówki i ograniczenie usług medycznych dla mieszkańców Skwierzyny.

Rada podkreśla też, że Minister Obrony Narodowej wyznaczył Skwierzynę na lokalizację dla przyszłej bazy NATO,  w związku z tym właśnie w Skwierzynie powinny być świadczone usługi ratownictwa medycznego.

„Rada Miejska Skwierzyny działając w imieniu samorządu, który jest udziałowcem szpitala w Skwierzynie domaga się od zarządu i właściciela szpitala w Międzyrzeczu – starosty powiatu międzyrzeckiego podjęcia odpowiednich działań w celu zaniechania rozwiązania umowy ze szpitalem w Skwierzynie i zaprzestania tym samym działań na szkodę prowadzącej placówkę spółki” – czytamy w uchwale Rady. 

Nowy Szpital w Skwierzynie jest częścią Grupy Nowy Szpital, która obejmuje także placówki w Kostrzynie, we Wschowie, Świeciu, w Nakle i Szubinie, w Świebodzinie, w Olkuszu, w Krośnie i Gubinie, w Szprotawie, Wąbrzeźnie oraz w Giżycku.