Radomskie Centrum Onkologii i Szpital Mazovia rozpoczynają współpracę

0
484
dav

Pierwszy w Radomiu zabieg laparoskopowego usunięcia pęcherza moczowego  oraz  prostaty wykonali lekarze pod kierunkiem profesora Igala Mora ze Szpitala Mazovia w Warszawie. To początek współpracy Radomskiego Centrum Onkologii z warszawską placówką.

W ramach tej współpracy od  połowy lipca 2019 roku w szpitalu na Wacynie (dzielnica Radomia) będą wykonywane zabiegi onkourologiczne u pacjentów z rakiem pęcherza, prostaty, nerki, moczowodu i innych. Współpraca jest realizowana w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Operowany kilka dni temu pacjent  z zaawansowanym rakiem pęcherza był wcześniej poddany chemioterapii w Radomskim Centrum Onkologii. Współpraca onkologów, radioterapeutów  urologów i chirurgów zwiększa szanse chorych na kompleksowe leczenie nowotworów.

Operacje laparoskopowe w onkourologii są bardziej korzystne dla pacjenta pod względem czasu rekonwalescencji w porównaniu do klasycznych operacji chirurgicznych. Już 2 dni po takim zabiegu pacjent może samodzielnie wstawać.

W Polsce zabiegi takie do tej pory były przeprowadzane tylko w czterech ośrodkach –  we Wrocławiu, Krakowie  Szczecinie i w warszawskim Szpitalu Mazovia. Od tej pory dostępne są również w Radomiu.

Czytaj także: Carolina Medical Center i Hifu Clinic tworzą nowoczesny oddział urologiczny>>>

Zdaniem profesora Zorana Stojceva, dyrektora medycznego Radomskiego Centrum Onkologii – rozpoczęcie zabiegów onkourologicznych rozszerzyło wachlarz metod leczenia w placówce, dając pacjentom z regionu dostęp do leczenia w zakresie chirurgii onkologicznej na europejskim poziomie. Szpital na Wacynie jest kompleksowym szpitalem onkologicznym, posiada 150 łóżek.

Dla pacjentów potrzebujących leczenia w zakresie onkologii urologicznej otwarto poradnię, w której konsultują specjaliści z Warszawy.

Szpital Mazovia w 2017 roku  jako pierwszy w Polsce rozpoczął operacje urologiczne z udziałem robota Da Vinci. Zabiegi są wykonywane w Warszawie i nie są na razie refundowane przez NFZ.

Radomskie Centrum Onkologii oficjalnie otwarto w roku 2016. Placówka została zakwalifikowana do systemu podstawowego zabezpieczenia świadczeń szpitalnych czyli tzw. „sieci szpitali”.

Szpital mieści się przy ulicy Uniwersyteckiej 6. Leczone są tu między innymi nowotwory piersi, przewodu pokarmowego, głowy i szyi, układu moczowego i prostaty, narządów rodnych, nowotwory płuc oraz nowotwory mózgu.

Obecnie placówka dysponuje bazą 76 łóżek, posiada dwie sale operacyjne i nowoczesną bazę diagnostyczną w postaci: PET/CT (TK 64 rzędowy), USG, RTG, mammografii, aparatu do biopsji stereotaktycznej piersi, jak również endoskopii przewodu pokarmowego i dróg oddechowych.

Docelowo ośrodek będzie dysponował 100 łóżkami przeznaczonymi dla pacjentów wymagających hospitalizacji oraz 40 łóżkami znajdującymi się w położonym na terenie szpitala hostelu.

Dzięki połączeniu Radomskiego Centrum Onkologii z Centrum Gamma Knife w Warszawie pacjenci z Radomia i okolic mają także dostęp do leczenia przy użyciu Leksell Gamma Knife.