Powstała Biała księga – AI w praktyce klinicznej
Podczas konferencji AI w zdrowiu, która odbyła się 14 czerwca 2022 w Warszawie, zaprezentowana została tzw. „Biała Księga AI w Praktyce Klinicznej. Zastosowanie sztucznej inteligencji przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych”.
Inicjatorem powstania Białej Księgo jest Koalicja na rzecz AI w zdrowiu, która stawia sobie za cel kształtowanie polityki rozwoju sztucznej inteligencji w polskim systemie ochrony zdrowia. Jej celem jest stworzenie środowiska umożliwiającego szybkie i powszechne korzystanie przez polski system ochrony zdrowia z najnowszych osiągnięć technologicznych. Według Koalicji rozwiązania AI w ochronie zdrowia powinny respektować centralną rolę profesjonalisty medycznego w opiece nad pacjentem i wzbudzać jego zaufanie.
Biała Księga tworzona była przez ekspertów w dziedzinie prawa, medycyny lisansli bahis siteleri i technologii. Przeszła także etap konsultacji. Jej partnerami byli między innymi – Lux Med i Medicover, przedstawiciele tych firm – Monika Tomaszewska i Andrzej Osuch (Lux Med) oraz Patryk Kuchta (Medicover) byli konsultantami podczas jej tworzenia.
Wnioski zawarte w dokumencie mówią o tym, że nie ma jeszcze rozwiązań prawnych dotyczących stosowania sztucznej inteligencji w medycynie (na szczeblu unijnym trwają nad tym prace). Jednak technika ta może być stosowana, pod warunkiem przestrzegania praw pacjenta oraz wymogów związanych z wykonywaniem zawodów medycznych.
Choć stosowanie sztucznej inteligencji w zdrowiu nie zostało dotąd uregulowane w Polsce ani w UE, placówki medyczne sięgają już po rozwiązania oparte na AI. Często mierzą się także z wieloma wyzwaniami i wątpliwościami, na które ma odpowiadać właśnie „Biała Księga AI w Praktyce Klinicznej”.
Jej celem jest zidentyfikowanie najważniejszych pytań i wątpliwości, które rodzą się w codziennej praktyce stosowania AI. Z dokumentu można się dowiedzieć, czym jest sztuczna inteligencja w zdrowiu, jakie stwarza możliwości, czy jej stosowanie w ochronie zdrowia jest prawnie dopuszczalne, w jaki sposób sztuczna inteligencja może wspierać profesjonalistę medycznego i pacjenta, a także jaka jest polityka publiczna w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji w ochronie zdrowia. Sporo uwagi autorzy dokumentu poświęcili również prawom pacjenta.
„Biała Księga AI w Praktyce Klinicznej” wskazuje proponowane kierunki odpowiedzi i możliwe rozwiązania, które w ocenie autorów samoregulacji mogą przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa i jakości stosowania AI, a w efekcie do budowania zaufania do tej technologii.
Biała Księga AI w Praktyce Klinicznej dostępna jest tutaj
Podczas konferencji AI w Zdrowiu został także zaprezentowany Raport „Top Ditruptors in Healthcare”, inwentaryzujący polski rynek startupów w obszarze life sciences.