Ranking CMJ: prywatne szpitale na liście najlepszych

0
1083


W XI edycji rankingu Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia „Bezpieczny szpital” znalazło się 14 prywatnych placówek. Scanmed Szpital Św. Rafała zajął 14 miejsce w kategorii szpitali zabiegowych wielospecjalistycznych. W tej samej kategorii Szpital Medicover znalazł się na 60-tym miejscu.

W kategorii tej, w której opublikowano listę stu ocenionych placówek, na trzecim miejscu znalazło się Miedziowe Centrum Zdrowia z Lubina, na 10-tym – NZOZ Lecznica Dzieci i Dorosłych – Szpital im. T. Mościckiego, H. Kowalski i M. Moś Sp. J z Chorzowa, a na 15-tym – Szpital Specjalistyczny Pro-Familia z Rzeszowa.

Wśród stu placówek znalazły się także dwa szpitale prowadzone przez zakon Bonifratrów: szpital w Krakowie na 56-tym miejscu oraz szpital w Katowicach – na 67., a także Szpital Eskulap – Centrum Leczenia Chorób Serca i Naczyń (miejsce 58), Jerzy Petz Mediq NZOZ z Legionowa (miejsce 66), Centrum Zdrowia Tuchów (miejsce 80) oraz Szpitali Salus ze Słupska (miejsce 88).

Pierwsze miejsce w tej kategorii zajął szpital w Pleszewie prowadzony przez spółkę samorządową.

W kategorii szpitali zabiegowych monospecjalistycznych drugie miejsce zajęło Dolnośląskie Centrum Chorób Serca Medinet z Wrocławia, 11-te miejsce – Centrum Kardiologii Inwazyjnej Elektroterapii i Angiologii w Ostrowcu Świętokrzyskim prowadzone przez spółkę G.V.M. Caring, a 14-te- Podkarpackie Centrum Interwencji Sercowo-Naczyniowych z Sanoka, prowadzone również przez tę spółkę.

W kategorii szpitali niezabiegowych na opublikowanej liście 10-ciu najlepszych placówek nie znalazły się szpitale prywatne.

W rankingu oceniane były budynki szpitala, zarządzanie majątkiem, zasilanie w media i instalacje, blok operacyjny, system sterylizacji, diagnostyka, systemy informatyczne, polityka lekowa. Pod uwagę brane były także certyfikaty, komfort pobytu pacjenta, zdarzenia i skarbi, finanse oraz personel placówki i jego kwalifikacje.

Aby znaleźć się w zestawieniu rankingowym szpital musiał uzyskać co najmniej tyle punktów, co 100 szpital „Złotej setki”, czyli 741 . Nie dotyczyło to szpitali niezabiegowych, gdzie opublikowano pierwszą dziesiątkę. Na rozesłaną ankietę odpowiedziały 243 szpitale. 

Szczegółowe wyniki dostępne są na stronie Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia: www.cmj.org.pl