Raport: koszt leczenia cukrzycy 6,7 razy niższy pod opieką Medicocver

0
1176

Z Raportu Zdrowia Medicover „Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2009-2013”, opracowanego na podstawie danych medycznych prawie 180 tysięcy zatrudnionych, w wieku 18-67 lat, cukrzycę można leczyć skutecznie. Koszt tej choroby, ponoszony przez pracodawcę, przypadający na jednego pracownika będącego pod opieką Medicover, jest 6,7 razy niższy niż w przypadku przeciętnego pracownika w Polsce.

Jak wynika z najnowszych danych, na cukrzycę cierpią w Polsce już co najmniej 3 mln osób, ale u 1 mln z nich, czyli jednej trzeciej, choroba pozostaje niezdiagnozowana.

Około 90 procent chorych stanowią osoby z cukrzycą typu 2, która rozwija się najczęściej w wieku średnim lub starszym i jest ściśle związana z siedzącym trybem życia, nieprawidłową dietą i otyłością. Pozostałe 10 procent choruje na cukrzycę typu 1, czyli autoimmunologiczne schorzenie, na które zapadają głównie dzieci i młodzież.

– W procesie leczenia bardzo ważna jest szybka i trafna diagnoza. Opieka dostarczona we właściwym miejscu i czasie pozwala na wczesne wykrycie schorzenia i zastosowanie odpowiedniego leczenia, jeszcze przed wystąpieniem powikłań. Niestety obecnie nadal zbyt wielu chorych z powodu trudności w dostępie do lekarza, dowiaduje się, że ma cukrzycę dopiero, gdy dojdzie do poważnych komplikacji – wyjaśnia dr n. med. Katarzyna Gorzelak-Kostrzewska, kierownik ds. profilaktyki i medycyny pracy w Medicover, współautorka Raportu Zdrowia.

Wydatki ponoszone z powodu cukrzycy w naszym kraju są znaczące. Składają się na nie koszty bezpośrednie (takie jak refundacji leków, opieka specjalistyczna) oraz koszty pośrednie, wynikające z utraty produktywności osób chorych (absencja oraz prezenteizm).
– W szybkim tempie rosną głównie koszty pośrednie cukrzycy i koszty leczenia powikłań choroby. Stanowią one bardzo duże obciążenie dla pracodawcy oraz całej gospodarki – dodaje lek. med. Agnieszka Motyl, współautorka Raportu Zdrowia.

Jednak koszty choroby, w tym liczba dni na zwolnieniu, mogą być ograniczone poprzez korzystanie z kompleksowej opieki zdrowotnej realizowanej na czas, w której monitorowane są efekty leczenia.
– W Medicover wprowadziliśmy Wskaźniki Jakości Klinicznej, które oceniają prawidłowość i skuteczność prowadzonego leczenia oraz wykonywanie rekomendowanych badań profilaktycznych. W Medicover 2/3 pacjentów chorujących na cukrzycę wykonuje corocznie zalecane badania kontrolne, a prawie 70 procent z nich osiąga wyrównanie cukrzycy. Jest to wynik trzykrotnie lepszy niż w populacji ogólnej Polski – podkreśla lek. med. Agnieszka Motyl.

Jak pokazuje Raport Zdrowia Medicover „Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2009-2013”, spośród 180 000 badanych między 16 a 67 rokiem życia aż 53 procent ma nieprawidłowy wskaźnik masy ciała (BMI). Według Światowej Organizacji Zdrowia otyłość trzykrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2, a ponad 90 procent chorych to osoby otyłe. Nadwaga oraz otyłość prowadzą do insulinooporności. Taki stan prowadzi do większego wydzielania insuliny przez komórki trzustki i do wyczerpania jej zapasów.

Grupa Medicover jest międzynarodową firmą medyczną oferującą pełny zakres opieki medycznej. W Polsce opiekuje się ponad 5 tysiącami firm i ponad 500 tysiącem  pacjentów. Posiada 30 szerokoprofilowych Centrów Medicover w największych miastach Polski: w Białymstoku, Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni, Gliwicach, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu. Współpracuje z ponad tysiącem placówek medycznych w całej Polsce. O zdrowie pacjentów troszczy się ponad 1400 lekarzy i 300 pielęgniarek i personelu pomocniczego w placówkach własnych oraz przeszło 9 tys. lekarzy współpracujących.

Medicover zbiera doświadczenia i poszerza zakres działalności już od blisko 20 lat. Ukoronowaniem dotychczasowego rozwoju firmy w Polsce było otwarcie w 2010 roku pierwszego, pełnoprofilowego Szpitala Medicover w warszawskim Wilanowie.

Jako jedyna prywatna firma medyczna w Polsce Medicover zapewnia swoim pacjentom pełną opiekę medyczną obejmującą usługi ambulatoryjne, diagnostykę laboratoryjną i obrazową, aż po opiekę szpitalną. Usługi dostępne w formie abonamentów i ubezpieczeń medycznych kierowane są zarówno do firm, jak i klientów indywidualnych. Grupa Medicover rozwija  swoją działalność nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach Europy. Jest obecna w Czechach, na Węgrzech i Słowacji oraz w Rumunii.  Medicover jako lider prywatnej opieki medycznej w Europie Środkowo-Wschodniej, wytycza nowe standardy jakości na rynku.