Raport: Polacy gotowi na nowe technologie w medycynie
Z przeprowadzonego przez firmę doradczą Upper Finance, w okresie od czerwca do sierpnia 2020 roku, badania ankietowego wynika, że Polacy wyrażają wysoki poziom aprobaty dla nowych technologii, rozwiązań telemedycznych i robotyki chirurgicznej w ochronie zdrowia.
Z badania wynika, że prawie 97 procent respondentów przyznało, że nowe technologie medyczne są potrzebne do poprawy skuteczności i bezpieczeństwa w systemie ochrony zdrowia. Przekłada się do na między innymi na gotowość do korzystania z rozwiązań telemedycznych, takich jak zdalne konsultacje, porady czy diagnostyka online. Aż 87 procent badanych pozytywnie oceniło szanse, jakie oferuje telemedycyna.
Joanna Szyman, wiceprezes zarządu Upper Finance, wskazuje, że trwająca pandemia koronawirusa znacznie przyśpieszyła rozwój telemedycyny w Polsce.
– Obserwujemy rosnącą akceptację dla korzystania z rozwiązań telemedycznych. W obliczu pandemii docenione zostały zalety telemedycyny – przede wszystkim bezpieczeństwo, ale też szybkość wykonywania procedur i dostępność specjalistów. Ważne jest także przełamywanie barier geograficznych i tym samym możliwość zapewnienia opieki pacjentom bez względu na miejsce ich zamieszkania czy czasowego przebywania. Widzimy zatem ogromną zmianę w nastawieniu do telemedycyny, która będzie procentować w postaci otwartości pacjentów na nowe rozwiązania i usługi telemedyczne – zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym – uważa Joanna Szyman.
Telemedycyna stanowi jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi ochrony zdrowia. Rozwiązania telemedyczne obejmują nie tylko diagnostykę, monitoring, konsultacje czy rehabilitację, ale też nowoczesną chirurgię opartą o telemanipulatory, czyli systemy robotyczne.
Czytaj także: Szpital Medicover inwestuje w robotykę>>>
W Polsce dynamiczny rozwój chirurgii robotycznej wraz z pojawieniem się kolejnych instalacji systemów robotycznych da Vinci. System chirurgiczny da Vinci to obecnie najbardziej zaawansowany system robotyczny na świecie, stosowany w leczeniu zabiegowym wielu schorzeń, w tym także chorób nowotworowych. Z wykorzystaniem da Vinci przeprowadza się obecnie ponad 170 typów zabiegów chirurgicznych – przede wszystkim operacje macicy, prostaty i jelita grubego, ale również operacje w obrębie pęcherza moczowego, nerek, trzustki, płuc czy serca. W Polsce jest zainstalowanych już 11 takich systemów podczas gdy, w analogicznym okresie ubiegłego roku, było ich 6.
– Przeprowadzone przez nas badania pokazują, że aż osiem na dziesięć osób jest gotowa poddać się zabiegowi wykonywanemu przy wsparciu systemu robotycznego. Zespoły dysponujące odpowiednią wiedzą i doświadczeniem w stosowaniu chirurgii robotycznej uzyskują wiele korzyści dla pacjentów takich, jak mniejszy ból pooperacyjny, mniejsza utrata krwi, czy szybsza rekonwalescencja i powrót do pełnej aktywności życiowej. Rynek robotyki chirurgicznej w Polsce w fazie dynamicznego wzrostu, a głównymi czynnikami napędzającymi jego wzrost w przyszłości będą coraz bardziej zaawansowane systemy robotyczne i rosnąca liczba ich instalacji na terenie Polski, rosnące wydatki na ochronę zdrowia. Cieszy zatem tak duża akceptacja wśród respondentów badania dla telemedycyny i chirurgii wspieranej robotycznie – dodaje Joanna Szyman.
Czytaj także: Carolina Medical Center: warsztaty z robotem da Vinci>>>