Robert Gajda w międzynarodowym gronie naukowców badających lek na Covid-19
Profesor Robert Gajda (z prawej), dyrektor Szpitala w Pułtusku podczas odbierania nagrody "Wzorcowa Placówka Medyczna" z rąk redaktora naczelnego kwartalnika „Życie Regionów” Artura Świtonia, wrzesień 2022
Prof. dr hab.Robert Gajda, dyrektor Szpitala Powiatowego Gajda-Med w Pułtusku i założyciel Grupy Gajda-Med, znalazł się w międzynarodowym gronie naukowców badających wpływ różnych leków na przebieg choroby Covid-19 i autorów artykułu na ten temat.
W szpitalu w Pułtusku w latach 2020-2022 działał jeden z największych na Mazowszu oddziałów covidowych. W ramach współpracy z Uniwersytetem Toruńskim oraz międzynarodowym zespołem badaczy oceniano tutaj wpływ różnych leków na przebieg Covid-19. Prace koordynował i nadzorował profesor Jacek Kubica z Uniwersytetu Toruńskiego.
Odznaczenie Państwowe dla założyciela Gajda-Med
W Pułtusku badano wpływ amiodaronu i werapamilu na przebieg choroby. Ostatecznie największym osiągnieciem okazało się badanie wpływu PCSK9 na przebieg Covid-19. Odkrycie to jest jednym z największych doniesień naukowych dotyczących tej choroby na świecie. Oznacza ono, że lek stosowany do tej pory w leczeniu wysokiego poziomu cholesterolu skutecznie zmniejsza śmiertelność pacjentów z ciężkim przebiegiem Covid-19 i zmniejsza częstość ich intubacji.
– Czekałem na tą publikację jak na najważniejsze wydarzenie w moim życiu – mówi profesor Robert Gajda. – Dopiero teraz kiedy artykuł się ukazał można o tym oficjalnie głośno mówić. Obyśmy w przyszłości nie musieli korzystać z tego odkrycia. Gdyby jednak cos takiego nastąpiło, to świat zyskał skuteczny lek. Jak na razie poza szczepieniami jest to jedno z najważniejszych odkryć na świecie w aspekcie terapii choroby wywołanej przez Sars-CoV-2.
– To odkrycie to też efekt zaangażowania wielu pracowników szpitala w Pułtusku. Byliśmy największym ośrodkiem w Polsce w badaniu recovery – wpływ amiodaronu/werapamilu na przebieg Covid-19 – dodaje Robert Gajda.
Oprócz Roberta Gajdy wśród autorów artykułu są naukowcy ze szpitali – w Toruniu i Bydgoszczy oraz z USA, Włoch i Wielkiej Brytanii.
Pełny tekst artykułu znajduje się pod adresem: https://www.jacc.org/doi/10.1016/j.jacc.2022.10.030