Rośnie wartość rynku prywatnej opieki medycznej

0
818

Jak wynika z najnowszego raportu firmy PMR pt. „Rynek prywatnej opieki zdrowotnej w Polsce 2012. Prognozy rozwoju na lata 2012-2014”, w 2011 roku  wartość rynku prywatnej opieki zdrowotnej wrosła o około 7% w stosunku do poprzedniego i sięgnęła 30,8 mld zł.

Na wartość rynku składają się opłaty za leki i sprzęt medyczny, usługi rehabilitacyjne, badania diagnostyczne i wizyty lekarskie ponoszone bezpośrednio z kieszeni pacjenta, opłaty w szarej strefie, abonamenty oferowane przez firmy medyczne, prywatne ubezpieczenia zdrowotne oferowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe oraz inne opłaty ponoszone bezpośrednio z kieszeni pacjenta.

W 2011 r. na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych lub na NewConnect zadebiutowało szereg firm z szeroko pojętego sektora prywatnej opieki zdrowotnej. Były to: Dom Lekarski, Swissmed Prywatny Serwis Medyczny, IQ Medica, Enel-Med, PCZ Polski Holding Medyczny, Indexmedica, Scanmed Multimedis i Voxel. Spółki przeznaczają środki uzyskane z tego źródła na inwestycje. W przypadku IQ Medica, środki z emisji mają być przeznaczone na rozpoczęcie działalności szpitalnej z zakresu chirurgii plastycznej, ortopedii, laryngologii i ginekologii. Enel-Med pozyskany kapitał zainwestował w nowy szpital, sieć przychodni wieloprofilowych oraz diagnostykę obrazową. Voxel, dzięki debiutowi na NewConnect uruchomił produkcji radiofarmaceutyków i centrum diagnostyczne tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego w Krakowie oraz rozbuduje sieć placówek.

Na 2012 r. zaplanowane są kolejne debiuty giełdowe. Przejście z NewConnect na GWP planują PCZ Polski Holding Medyczny i Scanmed Multimedis. Na GWP może wejść również spółka Carolina Medical Center.