Rozpoczął się nabór do pilotażowego programu e-stetoskop 

0
93

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nabór do pilotażowego programu, w ramach którego podczas teleporady będą wykorzystywane elektroniczne stetoskopy. Zainteresowane placówki oferujące podstawową opiekę zdrowotną mogą składać wnioski w sprawie udziału w programie do 19 maja 2021 roku.  

Pilotaż obejmie co najmniej tysiąc pacjentów po przebytym zakażeniu wirusem Sars-CoV-2 ze współistniejącymi chorobami układu oddechowego. Elektroniczne stetoskopy będą wykorzystywane w ramach teleporad udzielanych przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.  

Placówki, które mają zawartą umowę z NFZ w zakresie świadczenia lekarza POZ i są zainteresowane udziałem w programie pilotażowym e-stetoskop, powinny wypełnić wniosek na stronie www.konkursy.mz.gov.pl. Pytania dotyczące naboru należy kierować na adres stetoskopy@mz.gov.pl. 

Nabór będzie prowadzony do wyczerpania liczby elektronicznych stetoskopów przeznaczonych do pilotażu. Resort zdrowia przewiduje możliwość wyboru ofert z całego kraju, przy uwzględnieniu kolejności zgłoszeń i deklaracji szacunkowej liczby pacjentów zgłoszonych przez placówki. 

Czytaj także: Szpital Medicover leczy zatorowość płucną u pacjentów, którzy przeszli Covid-19 >>>

Placówki, które zostaną zakwalifikowane do programu, otrzymają elektroniczne stetoskopy, a następnie udostępnią je pacjentom. 

Do działań finansowanych w ramach grantu należy przeprowadzenie badań z użyciem stetoskopu elektronicznego oraz wypełnienie ankiety za pośrednictwem platformy DOM. Za każde zrealizowane badanie placówka otrzyma 100 zł brutto. 

E-stetoskop jest w stanie przekształcić dźwięk akustyczny na sygnały elektroniczne, które mogą być dalej wzmacniane w celu optymalnego słuchania. Sygnały elektroniczne są następnie przetwarzane, digitalizowane i przesyłane do komputera lekarza. Wystarczy, że w czasie teleporady lekarz powie pacjentowi, gdzie dokładnie ma przyłożyć słuchawkę stetoskopu, a urządzenie precyzyjnie przeanalizuje dźwięki z jego klatki piersiowej. Odsłuch z badania płuc chorego zostanie przesłany do lekarza. W przypadku wątpliwości, co do jakości realizowanego świadczenia, lekarz może zadecydować o zmianie formy dalszej diagnostyki i leczenia pacjenta. 

Program wykorzystania e-stetoskopu w telemedycynie został wprowadzony na podstawie rozporządzenia ministra zdrowia z 16 kwietnia 2021 roku. Będzie realizowany w trzech etapach (zakwalifikowanie placówek POZ do programu, wykonywanie świadczeń z wykorzystaniem elektronicznych stetoskopów oraz ewaluacja programu pilotażowego).  

Jego realizacja potrwa 6 miesięcy i zakończy się nie później niż 30 listopada 2021 roku. Projekt e-stetoskop powstał w ramach programu Domowej Opieki Medycznej.