Orpea rozpoczęła budowę domu opieki Rezydencja Zofia w Krakowie
Od lewej: Jerzy Muzyk - zastępca prezydenta Miasta Krakowa ds. zrównoważonego rozwoju, Beata Leszczyńska – prezes zarządu Orpea Polska Denis Mathern – prezes zarządu Eiffage Polska Budownictwo SA
25 lutego 2022 roku przy ulicy Wrocławskiej 81 w Krakowie dokonano uroczystego wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Domu opieki Rezydencja Zofia. Inwestycja realizowana przez Eiffage Polska Budownictwo SA na zlecenie Orpea Polska przebiega zgodnie z harmonogramem. Oddanie budynku w modelu „pod klucz” zaplanowano na pierwszy kwartał 2023 roku.
Dom opieki Rezydencja Zofia to pierwszy taki obiekt realizowany przez Orpea Polska w stolicy Małopolski.
– Staramy się we wszystkich największych miastach budować obiekty, w których osoby starsze znajdą radość, godną opiekę, będą mogły spędzać jesień życia w towarzystwie innych. To robimy teraz w Krakowie – powiedziała Beata Leszczyńska, prezes zarządu Orpea Polska.
Czytaj także: 95 procent uczestników Barometru Satysfakcji 2021 poleca placówki Orpea>>>
Obiekt będzie liczył 117 nowocześnie wyposażonych pokoi (1- i 2-osobowych). Znajdzie się w nim zaplecze pielęgniarsko-opiekuńcze, a także pomieszczenia wielofunkcyjne, czyli restauracja, połączona z miejscem spotkań dla rodzin, w której będą się odbywały wydarzenia świąteczne czy przyjęcia urodzinowe, sale pobytu dziennego, gdzie będzie prowadzona terapia zajęciowa,
sale rehabilitacyjne, biblioteka, kaplica oraz podziemny parking na 29 miejsc.
Powierzchnia całkowita obiektu to 8 494, 24 mkw, a użytkowa – 7 088,46 mkw. Obiekt będzie obejmował 7 kondygnacji naziemnych i jedną podziemną
– Mam nadzieję, że ta inwestycja na trwałe wpisze się w klimat i atmosferę miasta i będzie dawała tę niespotykaną wartość dla osób w podeszłym wieku, które potrzebują takich miejsc bardzo mocno – powiedział Jerzy Muzyk, zastępca prezydenta Miasta Krakowa ds. zrównoważonego rozwoju, obecny na uroczystości.
Eiffage Polska Budownictwo rozpoczęło prace nad realizacją inwestycji jesienią 2021 roku. Po etapie przygotowania produkcji, generalny wykonawca przystąpił do prac konstrukcyjnych. Budynek osiągnie stan surowy zamknięty jeszcze w wakacje 2022.
Orpea Polska działa od 2001 roku. Jest liderem stacjonarnej opieki długoterminowej. Oferuje ponad 1250 miejsc w nowoczesnych domach opieki dla seniorów i klinikach, specjalizujących się w rehabilitacji neurologicznej, ogólnoustrojowej, kardiologicznej: Mazowia (Warszawa), Ostrowia (Wólka Ostrożeńska k. Garwolina) i otwarta w 2021 roku w Warszawie – pierwsza pod marką Clinea w Polsce – nowoczesna Klinika rehabilitacyjna Międzylesie.
Domy opieki pod marką Orpea Rezydencje znajdują się na Mazowszu (Dąbrówka, Ostoya, Antonina, Marianna, Ostrowia oraz Ośrodek Wentylacji Respiratorem Konstancja) oraz na Śląsku i Dolnym Śląsku. W chorzowskiej Rezydencji Honorata i we wrocławskiej Rezydencji Na Dyrekcyjnej działa również Centrum Alzheimera, a we Wrocławiu dodatkowo Mieszkania dla Seniorów (formuła assisted living) dedykowane osobom samodzielnym i aktywnym.
Czytaj także: Rusza budowa kolejnego Domu opieki pod marką Orpea Rezydencje w Warszawie>>>
W Domach mieszkają seniorzy, którzy ze względu na wiek i stan zdrowia wymagają codziennego wsparcia i całodobowej opieki oraz osoby, które zakończyły pobyt w szpitalu po przebytej chorobie lub operacji, ale nie są jeszcze gotowe, by funkcjonować samodzielnie. Wśród podopiecznych są także osoby dotknięte chorobami otępiennymi (demencja) w przebiegu głównie choroby Alzheimera i Parkinsona.
O zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców i pacjentów dba ponad 1000-osobowy zespół: personel pielęgniarsko-opiekuńczy, fizjoterapeuci, lekarze, terapeuci zajęciowi, logopedzi i psycholodzy, animatorzy, personel pomocniczy i administracyjny.
Orpea Polska oferuje opiekę na oddziałach rehabilitacyjnych oraz w ośrodkach opiekuńczo-leczniczych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia lub w formie komercyjnej. Od 2016 roku firma jest częścią Grupy Orpea, obecnej w branży od 1989 roku z potencjałem ponad 110 000 miejsc w domach opieki, klinikach rehabilitacyjnych i psychiatrycznych (ponad 1000 placówek) w 25 krajach.