Rzeszów: badania elastrografii SWE w szpitalu Pro-Familia

0
1688

W Szpitalu Specjalistycznym Pro-Familia w Rzeszowie zaczął działać pierwszy w regionie aparat wykonujący badania elastografii SWE, przeznaczone między innymi do diagnostyki marskości i włóknienia wątroby. Badania są komercyjne, ich cena wynosi 280 zł.

– Elastografia SWE nazywana bezinwazyjną biopsją wątroby jest przełomem w diagnostyce chorób wątroby – między innymi marskości i włóknienia. Badanie trwa zaledwie kilka minut, a po jego zakończeniu znamy od razu wyniki. Wykonywane jest specjalnie do tego przygotowanym aparatem USG wyposażonym w odpowiednią głowicę. W odróżnieniu od inwazyjnej  biopsji  wątroby,  której wykonanie obarczone jest ryzykiem groźnych powikłań, elastografia jest bezpieczna i zupełnie nieinwazyjna dla pacjenta – wyjaśnia chirurg Antoni Piwowoński, który wykonuje badanie.

Podczas wykonywania badania lekarz dokładnie widzi miejsce poddawane analizie. Dzięki temu, może wybrać najlepszy obszar do wykonania pomiaru. Przekłada się to na większą wiarygodność testu oraz uniknięcie błędu – zaniżenia lub zawyżenia wyniku, powodowanego np. pulsującym naczyniem krwionośnym.

– Dlatego elastografia SWE zarówno w Polsce jak i na świecie uważana jest za jedną z najbardziej nowoczesnych, bezpiecznych i wiarygodnych metod diagnostycznych. Z sukcesem wykorzystywana jest również w diagnostyce innych schorzeń, między innymi urazów ortopedycznych – podkreśla lekarz.

Pro-Familia od 5 lat prowadzi w Rzeszowie szpital, w którym działają oddziały ginekologii i położnictwa, neonatologii, urologii, chirurgii i okulistyki, laryngologii dzieci, chirurgii dzieci oraz pediatryczny, a także pracownie diagnostyczne (laboratorium i USG),  poradnia podstawowej opieki zdrowotnej i poradnie specjalistyczne.

Placówka oferuje zarówno usługi finansowane przez NFZ jak i komercyjne. Kontrakt zawarty na rok 2015 ma wartość ponad 27 mln zł. Środki te finansują leczenie szpitalne w zakresie neonatologii, ginekologii i położnictwa, chirurgii ogólnej, okulistyki i urologii, na które przeznaczone jest ponad 24 mln zł, a także ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, pomoc doraźną i transport sanitarny oraz profilaktyczne programy zdrowotne.

W Rzeszowie Szpital Pro-Familia działa w nowym budynku przy ulicy Witolda 6B. Przy ulicy Podpromie działają poradnie specjalistyczne.

Na początku października 2015 roku otwarty został nowy szpital Pro-Familia, który mieści się w Łodzi przy ulicy Niciarnianej 49, w dzielnicy Widzew. Placówka posiada podobny zakres działalności jak szpital w Rzeszowie.