Rzeszów: nowatorska metoda leczenia bólu w Pro-Familia

0
261

W Szpitalu Specjalistycznym Pro-Familia z Rzeszowa po raz pierwszy w Polsce odbył się zabieg termoablacji ultradźwiękowej, będący nowatorską metodą leczenia bólu. Zabieg stosowany jest u chorych cierpiących na bolesne przerzuty nowotworowe do kości.

– Skuteczność leczenia tą metodą jest bardzo wysoka. Dzięki terapii z wykorzystaniem termoablacji ultradźwiękowej możliwe jest zmniejszenie dolegliwości bólowych aż o 80 procent, co znacznie polepsza komfort życia chorego. Cała procedura wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym, trwa zaledwie 30 minut, a pacjent opuszcza szpital już następnego dnia. Efekt przeciwbólowy pojawia się bardzo szybko, zwykle po upływie trzech dni od zakończenia zabiegu – wyjaśnia Magdalena Pyka, dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego w Szpitalu Specjalistycznym Pro-Familia w Rzeszowie, które prowadzi badania nad nieinwazyjnymi metodami terapeutycznymi.

Procedurze poddała się 38-letnia pacjentka, u której kilka lat temu lekarze wykryli raka piersi. Pomimo interwencji chirurgicznej, po upływie dwóch lat od operacji, ponownie zdiagnozowano chorobę. Przerzuty pojawiły się między innymi w kościach, dając objawy bólowe uniemożliwiające normalne funkcjonowanie. Zabieg przeprowadzono 18 stycznia 2017 roku i zakończył się pełnym sukcesem. Pomimo tego, że zabieg nie jest refundowany przez NFZ, szpital chce wykonywać go bezpłatnie – w ramach grantu naukowego.

– Podczas termoablacji ultradźwiękowej używany jest sprzęt, który wykorzystuje technikę High Intensity Focused Ultrasound (HIFU). Zabieg polega na tym, że skupiona wiązka energii ultradźwiękowej o wysokiej mocy kierowana jest na chory obszar wewnątrz ciała pacjenta. W przypadku leczenia bolesnych przerzutów do kości, naszym celem są zakończenia nerwowe wokół guza, które chcemy zniszczyć. Efekt – znaczne zniesienie dolegliwości bólowych. Należy przy tym dodać, że zdrowe tkanki nie zostają naruszone. Dzieje się tak, ponieważ cały proces monitorowany jest w czasie rzeczywistym poprzez mapy temperatur, które uzyskiwane są za pomocą rezonansu magnetycznego, co zapewnia wysoką skuteczność, bezpieczeństwo i pełną kontrolę zabiegu – podkreśla Magdalena Pyka.

Do najczęstszych nowotworów, które mogą dawać przerzuty do kości, należą: rak prostaty (80 procent), rak płuca i rak piersi (50 procent), rak nerki, rak jajnika, rak tarczycy oraz rak żołądka.

Termoablację ultradźwiękową można stosować również w leczeniu innych chorób. Ponad dwa lata temu szpital Pro-Familia w Rzeszowie wykonał pierwszy w Polsce nieinwazyjny zabieg termoablacji ultradźwiękowej w kierunku leczenia mięśniaków macicy. Od tamtej pory przeprowadzono z sukcesem ponad 170 takich zabiegów.

Szpital Specjalistyczny Pro-Familia od 2014 roku współpracuje z firmą Philips w zakresie stosowania nieinwazyjnych metod terapeutycznych z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego oraz techniki HIFU, stale udoskonalając tą nowatorską metodę leczenia.

Dzięki zaangażowaniu i skuteczności przeprowadzonych zabiegów, szpital stał się ośrodkiem referencyjnym dla firmy Philips w zakresie termoablacji mięśniaków macicy. Pro-Familia regularnie gości i szkoli lekarzy z całego świata, a dokonane osiągnięcia prezentowane są na najważniejszych konferencjach medycznych na świecie.