Rzeszów: Pro-Familia wprowadza nową metodę leczenia

0
941


Szpital Specjalistyczny Pro-Familia z Rzeszowa wprowadził do swojej oferty innowacyjną metodę leczenia mięśniaków za pomocą termoablacji. Metoda ta jest dostępna po raz pierwszy w Polsce. NFZ nie refunduje zabiegów, ale placówka na razie oferuje je bezpłatnie w ramach realizowanego projektu.

Metoda termoablacji na świecie jest stosowana jest od 2008 roku, dziś jest dostępna w prawie 200 ośrodkach medycznych, między innymi w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Dani i Francji.

Termoablacja jest skuteczna i bezbolesna. jest techniką bezoperacyjną i całkowicie nieinwazyjną. Cały zabieg polega na skierowaniu wiązki energii ultradźwiękowej na chory obszar wewnątrz ciała pacjentki, bez naruszania skóry oraz tkanek miękkich. To przełom w leczeniu choroby. Technika jest znacznie wygodniejsza niż inne, stosowane do tej pory metody, jak leczenie operacyjne, wycięcie mięśniaka, lub embolizacja. Zabiegi te wymagają pobytu pacjentki w szpitalu, a powrót do zdrowia trwa czasem kilka tygodni i obarczony jest ryzykiem licznych powikłań. W przypadku leczenia za pomocą metody termoablacji, zabieg prowadzony jest w trybie ambulatoryjnym, pacjentka wraca do domu jeszcze tego samego dnia, a powrót do zdrowia trwa zaledwie kilka dni.

Szpital Pro-Familia specjalizuje się w neonatologii, położnictwie i ginekologii. Poza tym działają tutaj oddziały: urologii, chirurgii i okulistyki, diagnostyka (laboratorium i pracownia USG) oraz poradnia podstawowej opieki zdrowotnej.
Placówka oferuje zarówno usługi finansowane przez NFZ jak i komercyjne. Kontrakt zawarty na rok 2014 ma wartość prawie 28 mln zł. Środki te finansują leczenie szpitalne w zakresie neonatologii, ginekologii i położnictwa (III poziom referencyjny), chirurgii ogólnej, okulistyki i urologii, na które przeznaczone jest ponad 25 mln zł, a także na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, pomoc doraźną i transport sanitarny oraz profilaktyczne programy zdrowotne.

Szpital Pro-Familia działa w nowym budynku przy ulicy Witolda 6B. Dysponuje 50 łóżkami, z czego połowa przeznaczona jest dla oddziału położniczego, a reszta dla oddziału zunifikowanego.