Rzeszów: Szpital Pro-Familia otworzył bank mleka

0
505

W Szpitalu Specjalistycznym Pro-Familia w Rzeszowie otwarty został pierwszy w regionie Bank Mleka Kobiecego. Dzięki jego działalności najmniejsi pacjenci, głównie wcześniaki, które z przyczyn medycznych lub losowych nie mogą być karmione przez własne mamy, otrzymują najlepszy pokarm.

Bank Mleka Kobiecego to profesjonalne laboratorium, które pozyskuje pokarm od honorowych dawczyń, zajmuje się jego badaniem, specjalistycznym przetwarzaniem i przechowywaniem, by bezpieczny trafił do potrzebujących dzieci.

Na świecie istnieje ponad pół miliona placówek banków mleka, a ponad 200 znajduję się w Europie. W Polsce takich placówek jest 7, w najbliższym czasie dzięki programowi „Za Życiem” oraz współpracy z Fundacją Bank Mleka Kobiecego, powstaną kolejne.

W Szpitalu Pro-Familia w roku 2017 urodziło się 4224 dzieci. 620 dzieci w stanach zagrożenia życia – głównie wcześniaków – było hospitalizowanych na oddziale neonatologicznym z intensywną opieką medyczną.  Najmniejsze z dzieci, które przyszły na świat w tej placówce, ważyło niecałe 400 g.

Szpital Pro-Familia działa w Rzeszowie oprócz oddziałów ginekologii i położnictwa oraz neonatologii prowadzi także oddziały: urologii, chirurgii i okulistyki, laryngologii dzieci, chirurgii dzieci, ortopedyczno-urazowy oraz pediatryczny, a także pracownie diagnostyczne (laboratorium i USG), poradnię podstawowej opieki zdrowotnej i poradnie specjalistyczne. Placówka oferuje zarówno usługi finansowane przez NFZ jak i komercyjne.

Szpital znalazł się w funkcjonującej od 1 października 2017 roku sieci szpitali.

Pod koniec 2015 roku otwarty został szpital Pro-Familia, który mieści się w Łodzi przy ulicy Niciarnianej 49, w dzielnicy Widzew. Placówka posiada podobny zakres działalności jak szpital w Rzeszowie.