Rzeszów: Szpital Pro-Familia w badaniu klinicznym dotyczącym AMD

0
1079

Szpital Specjalistyczny Pro-Familia z Rzeszowa bierze udział w wieloośrodkowym badaniu klinicznym dotyczącym leczenia wysiękowej postaci zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD) z wykorzystaniem preparatów anty-VEGF. 

Szacuje się, że w Polsce na tę postać choroby cierpi około 136 000 osób, z czego leczonych w ramach NFZ jest jedynie około 5 procent. Nieleczone AMD prowadzi do znacznego pogorszenia widzenia.

Pacjenci po zakwalifikowaniu do badania zostają objęci bezpłatnym leczeniem i opieką okulistyczną przez kolejne 12 miesięcy (w ramach programu zarówno badania okulistyczne jak i leki są bezpłatne). Pacjent pokrywa jedynie koszt badania kwalifikacyjnego, który wynosi 150 zł (wizyta kwalifikacyjna obejmuje pełne badanie okulistyczne + OCT plamki żółtej).

Pro-Familia od 5 lat prowadzi w Rzeszowie szpital, w którym działają oddziały ginekologii i położnictwa, neonatologii, urologii, chirurgii i okulistyki, laryngologii dzieci, chirurgii dzieci oraz pediatryczny, a także pracownie diagnostyczne (laboratorium i USG),  poradnia podstawowej opieki zdrowotnej i poradnie specjalistyczne.

Placówka oferuje zarówno usługi finansowane przez NFZ jak i komercyjne. Kontrakt zawarty na rok 2015 ma wartość ponad 27 mln zł. Środki te finansują leczenie szpitalne w zakresie neonatologii, ginekologii i położnictwa, chirurgii ogólnej, okulistyki i urologii, na które przeznaczone jest ponad 24 mln zł, a także ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, pomoc doraźną i transport sanitarny oraz profilaktyczne programy zdrowotne.

W Rzeszowie Szpital Pro-Familia działa w nowym budynku przy ulicy Witolda 6B. Przy ulicy Podpromie działają poradnie specjalistyczne.

Na początku października 2015 roku otwarty został nowy szpital Pro-Familia, który mieści się w Łodzi przy ulicy Niciarnianej 49, w dzielnicy Widzew. Placówka posiada podobny zakres działalności jak szpital w Rzeszowie.