Scanlab rozwija teleradiologię

0
945


Spółka Scanlab z Łodzi, oferująca usługi w zakresie diagnostyki obrazowej, rozwija także teleradiologię. Na początku lutego 2013 roku spółka pozyskała nowego klienta w tym zakresie – Szpital Powiatowy w Kętrzynie.

Scanlab obsługuje obecnie 14 placówek szpitalnych. Są to zarówno szpitale publiczne, jak i prywatne. Spółka planuje dalszy rozwój na rynku diagnostyki obrazowej.

Usługi teleradiologiczne oferowane przez spółkę polegają na zdalnym opisaniu badań radiologicznych. Szpital wykonuje badanie rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej i dzięki specjalistycznej platformie teleradiologicznej obrazy bezpośrednio po badaniu są przesyłane do Centrum Teleradiologii Scanlab. Współpraca w tym zakresie pozwala na wsparcie lokalnej kadry szpitalnej w opisywaniu dużych ilości badań lub zapewnia dostęp do najlepszych specjalistów w danym obszarze. Jest to szczególnie ważne dla małych szpitali powiatowych, w których brakuje na przykład radiologów specjalizujących się w rezonansie magnetycznym lub zaawansowanych badaniach tomografii komputerowej. W innych przypadkach wsparcie teleradiologiczne pozwala dużym placówkom szpitalnym na szybki czas opisu. W teleradiologii międzynarodowe standardy opisu to 2 godziny na badania pilne oraz 24 godziny na badania planowe. Usługi świadczone są całodobowo.

W Stanach Zjednoczonych już 20 milionów ludzi każdego roku korzysta z usług opartych na telemedycynie, głównie jest to teleradiologia. Jest to powszechny rodzaj outsourcingu usług medycznych przez szpitale, który jednak ciągle rośnie w tempie około 15 procent rocznie.

Spółka Scanlab obecna jest na rynku od 2008 r. i nieprzerwanie rozwija zarówno portfel klientów, jak i usług. Podstawowa działalność spółki to diagnostyka metodą rezonansu magnetycznego.