Scanmed Multimedis: pierwszy zabieg przy użyciu NanoKnife

0
891


W Szpitalu św. Rafała w Krakowie, należącym do Grupy Scanmed Multimedis, wykonano pierwszy w Małopolsce zabieg usunięcia raka prostaty z wykorzystaniem nowoczesnej, niechirurgicznej metody leczenia nowotworów -urządzenia NanoKnife.

Zabieg przeprowadził zespół chirurgów urologów pod kierownictwem dr. n. med. Janusza Jaszczyńskiego. Trwający dwie godziny zabieg został wykonany w całkowitym znieczuleniu pod kontrolą USG i odbył się bez komplikacji. Pacjent już po 5 dniach opuścił placówkę.

– Generalnie nie było potrzeby żeby pacjent pozostawał w placówce aż 5 dni, jego stan zdrowia pozwalał na powrót do domu już w drugiej dobie po zabiegu. Ale w związku z tym, że był to nasz pierwszy zabieg, ze względów bezpieczeństwa pacjenta postanowiliśmy obserwować go jeszcze przez kilka dni – mówi dr. n. med. Janusz Jaszczyński, chirurg urolog Szpitala św. Rafała.

NanoKnife to nowoczesne urządzenie za pomocą którego możliwe jest nieodwracalne niszczenie komórek nowotworowych przy wykorzystaniu prądu elektrycznego. System wytwarza serię mikrosekundowych impulsów elektrycznych, które otwierają pory w błonach komórkowych. Pozwala to na trwałe uszkodzenie komórek nowotworowych przy zachowaniu ważnych struktur dla ludzkiego organizmu, np. naczyń krwionośnych, nerwów. Urządzenie przeznaczone jest przede wszystkim do leczenia nowotworów prostaty , trzustki, wątroby i nerek.

System NanoKnife jest bezpieczną i mało inwazyjną metodą leczenia w porównaniu z innymi stosowanymi technikami w walce z nowotworami, szczególnie w przypadku leczenia raka prostaty. Metoda ta stanowi alternatywę dla zabiegów radykalnej prostatektomii oraz radioterapii nie powodując przy tym powikłań, takich jak: nietrzymanie moczu i zaburzenie erekcji.

Szpital św. Rafała Scanmed S.A w Krakowie jest pierwszym ośrodkiem w województwie małopolskim i trzecim ośrodkiem w Polsce posługującym się w leczeniu nowotworów urządzeniem NanoKnife.  Urządzenie zostało wyprodukowane w Stanach Zjednoczonych i do tej pory wykorzystywano było jedynie w USA oraz niektórych krajach Unii Europejskiej.