Scanmed: pierwszy zabieg korpektomii w Krakowie

0
1045


Na początku października 2013 zespół neurochirurgów ze Szpitala św. Rafała, należącego do Grupy Scanmed Multimedis, wykonał pierwszy w stolicy Małopolski zabieg usunięcia trzonu kręgu lędźwiowego, czyli tzw. korpektomii z dostępu przedniego – pozaotrzewnowego. Szpital jest pierwszym krakowskim ośrodkiem medycznym leczącym urazy kręgosłupa tą techniką.

Zabieg jest refundowany ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Metoda ta pozwala zminimalizować ryzyko powikłań chorego i skrócić jego czas rekonwalescencji. Celem korpektomii jest odbarczenie kanału kręgowego. Wykonuje się go w sytuacji, gdy trzon kręgu na skutek np. złamania, guza, gruźlicy lub zmian zwyrodnieniowych powoduje zwężenie (stenozę) kanału kręgowego, czyli kanału w którym znajdują się takie struktury jak rdzeń kręgowy i korzenie nerwów rdzeniowych.

– Zwężenie kanału kręgowego może prowadzić do ucisku znajdujących się w kanale kręgowym struktur nerwowych, a w efekcie ich uszkodzenia. To z kolei prowadzi do powstania paraliżu kończyn. W zależności od miejsca i poziomu uszkodzenia niedowład może obejmować nogi albo nogi i ręce, a także może powodować zaburzenia funkcji zwieraczy – zauważa dr Mariusz Banach, ordynator Oddziału Neurochirurgii Szpitala św. Rafała. 

Trzon kręgu to jego największa i najgrubsza część, przenosząca największą liczbę obciążeń całego kręgosłupa. Jego usunięcie więc oznacza osłabienie tej zdolności. Zatem eliminacja kręgu – z jakiejkolwiek przyczyny – wymaga wykonania stabilizacji kręgosłupa. Dlatego po usunięciu trzonu kręgu i dwóch sąsiadujących dysków wraz z tzw. blaszkami granicznymi, wprowadza się protezę trzonu, która do czasu dokonania się zrostu sąsiadujących kręgów  będzie spełniała rolę usuniętego trzonu.

– Wszystkie te czynności wykonuje się podczas jednej operacji w znieczuleniu ogólnym. Co wyróżnia ten zabieg korpektomii to z pewnością dostęp do uszkodzonego trzonu z dostępu przedniego – pozaotrzewnowego. Metoda taka daje pełny wgląd w pole operacyjne, skraca czas operacji i zmniejsza ryzyko związane z długotrwałym znieczuleniem. Poza tym, zmniejsza utraty krwi podczas operacji oraz minimalizuje uraz operacyjny. Dzięki temu pacjent zdecydowanie szybciej wraca do zdrowia, a proces leczenia przebiega bez nasilonego bólu pooperacyjnego – dodaje dr Mariusz Banach, ordynator Oddziału Neurochirurgii Szpitala św. Rafała. 

Grupa Scanmed Multimedis działa od ponad 10 lat. Świadczy kompleksowe usługi medyczne – od konsultacji lekarskich, poprzez diagnostykę, badania analityczne, transporty medyczne i wizyty domowe, aż po leczenie szpitalne. Grupa świadczy usługi medyczne w największych miastach w Polsce – Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Katowicach i Wrocławiu, oferując usługi w ramach 24 wielospecjalistycznych centrów medycznych, sieci ponad 300 placówek partnerskich i pełnoprofilowego Szpitala św. Rafała w Krakowie.