Scanmed Szpital św. Rafała najlepszym szpitalem w Małopolsce

0
956


Scanmed Szpital św. Rafała w Krakowie znalazł się wśród laureatów tegorocznej edycji rankingu placówek szpitalnych w Polsce, organizowanego przez dziennik Rzeczpospolita, i zdobył tytuł najlepszego szpitala w województwie małopolskim. Utrzymał się też w pierwszej dziesiątce szpitali w skali kraju w kategorii „jakość opieki medycznej”.

W  Rankingu Najlepszych Szpitali „Rzeczpospolitej” 2013 przygotowanego we współpracy z Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia wzięło udział 256 organizacji.

Wśród wyróżnionych placówek znalazły się także inne prywatne podmioty: Miedziowe Centrum Zdrowia S.A. z Lubina, jako najlepszy szpital w województwie dolnośląskim oraz ósmy w kraju, NZOZ Mediq z Legionowa (czwarty w województwie mazowieckim oraz 32. w kraju), NZOZ Lecznica Dzieci i Dorosłych z Chorzowa (szóste miejsce na Śląsku, 44 w kraju), Szpital Zakonu Św. Jana Bożego w Łodzi (4 w województwie, 60 w kraju), Szpital Salus ze Słupska (ósmy w województwie pomorskim, 91 w kraju).

Joanna Szyman, prezes zarządu Grupy Scanmed Multimedis podczas debaty na temat szpitali przyjaznych pacjentowi, towarzyszącej wręczaniu wyróżnień, podkreślała rolę jakości opieki medycznej i dostępności udzielanych świadczeń.
– Dane demograficzne potwierdzają, że żyjemy w społeczeństwie starzejącym się. Stąd, rośnie liczba potrzeb zdrowotnych, a to kosztuje cały system opieki zdrowotnej. Moim zdaniem, aby nadal świadczyć usługi na najwyższym poziomie wszystkie jednostki zaangażowane w politykę zdrowotną naszego państwa będą musiały sprostać potrzebom związanym z taką strukturą popytu na usługi medyczne. Myślę, że kluczem do poprawy efektywności jest obrany właśnie przez płatnika publicznego kierunek w ocenie świadczeniodawców premiujący tych, którzy gwarantują kompleksową, ciągłą, koordynowaną opiekę medyczną na wysokim poziomie jakości. – podkreśliła Joanna Szyman

Rozdanie nagród poprzedziła prezentacja wybranych danych uwzględnianych w rankingu „Bezpieczny szpital”. Jak wynika z tej analizy, placówki zdecydowanie poprawiły swoje wyniki w kategorii informatyzacji, a także generowanych przychodów.