Scanmed: udział w akcji Dzień Dawcy Szpiku w Krakowie

0
925

Lekarze Scanmed Multimedis oraz Scanmed Szpital św. Rafała zapewnili zabezpieczenie medyczne Dnia Dawcy Szpiku, który odbył się 25 marca na krakowskim Rynku Głównym.

– Cieszymy się, że mogliśmy wspomóc tak ważną i szczytną inicjatywę. Nasza spółka od wielu lat wspiera działania na rzecz społeczności lokalnej, zwłaszcza w obszarze ochrony zdrowia, w którym funkcjonujemy. Mamy nadzieję, że tegoroczny Dzień Dawcy Szpiku przyczyni się do wzrostu ilości dawców szpiku w Polsce – mówi Joanna Szyman, Prezes Zarządu Scanmed Multimedis SA.

Organizatorem Dnia Dawcy Szpiku była Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska, największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych i przebadanych jest ponad 200 000 potencjalnych dawców szpiku. Inicjatorem akcji rejestrowania potencjalnych dawców szpiku jest Alicja Bachleda-Curuś, Ambasador Miasta Krakowa. Scanmed Multimedis współpracował już dwukrotnie z Fundacją DKMS Polska w trakcie Dni Dawcy Szpiku organizowanych na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie oraz Politechnice Krakowskiej.

– W ciągu trzech lat naszej działalności zarejestrowaliśmy i przebadaliśmy ponad 200 000 potencjalnych dawców. To w dalszym ciągu kropla w morzu potrzebujących, ale to kolejnych ponad 200 000 potencjalnych szans na nowe życie. 147 osoby z bazy DKMS Polska oddało swoje komórki macierzyste ratując życie pacjentom zarówno w Polsce (65 osoby) jak i na świecie (82 osób). Dla porównania w Niemczech, państwie o dwukrotnie wyższej populacji jest ponad 4 500 000 potencjalnych dawców, podczas kiedy w Polsce tylko 300 000 – mówi Tomasz Oćwieja z Fundacji DKMS.

Scanmed Multimedis S.A. oraz Szpital św. Rafała angażują się w szerokie spektrum działań na rzecz wspierania edukacji prozdrowotnej, a także ratowania ludzkiego życia i zdrowia (zabezpieczenie medyczne). Scanmed Multimedis SA wspierała liczne wydarzenia sportowe i kulturalne – jak m.in. Puchar Świata w biegach narciarskich, megawidowisko operowe „Kniaż Igor”, nagrody studenckie Mediatory czy patronat medyczny Opery Krakowskiej, spółka wspiera liczne akcje charytatywne (fundację „Mimo wszystko” Anny Dymnej, Pogotowie Teatralne Teatru Groteska). Scanmed Multimedis dwukrotnie angażował się w inicjatywy na rzecz transplantologii w ramach KRakowskiego KRwietnia KRwiodastwa. W trakcie tego wydarzenia organizowano zbiórki krwi (poprzez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa) oraz promowano ideę oświadczeń woli wśród młodych ludzi.