Śląsk: samorząd wprowadza zmiany w placówkach medycznych

0
766

Sejmik województwa śląskiego zadecydował o przekształceniach w jednostkach zarządzanych przez samorząd. W Szpitalu Chorób Wewnętrznych Hutniczy w Częstochowie likwidacji ulegnie poradnia geriatryczna. Decyzja ta wynika z braku zakontraktowania świadczeń zdrowotnych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jak również z braku wykwalifikowanego personelu.

Pomimo dużego zapotrzebowania na usługi medyczne w zakresie geriatrii samorząd podjął decyzję o zamknięciu poradni o tej specjalności.

Zmiany dotyczą także Szpitala Chorób Płuc im. św. Józefa w Pilchowicach, gdzie utworzone zostaną nowe jednostki: poradnia rehabilitacyjna i dział fizjoterapii, oddział opieki paliatywnej i hospicyjnej oraz poradnia medycyny paliatywnej. Utworzenie poradni rehabilitacyjnej i działu fizjoterapii pozwoli na realizację świadczeń z zakresu rehabilitacji w trybie ambulatoryjnym i umożliwi skorzystanie z zabiegów rehabilitacyjnych pacjentom niewymagającym całodobowej opieki medycznej. Ze względu na fakt, iż szpital ma w swej strukturze oddział chemioterapii nowotworów, utworzenie oddziału opieki paliatywnej i hospicyjnej oraz poradni medycyny paliatywnej umożliwi z kolei zapewnienie ciągłości opieki nad pacjentami nieuleczalnie chorymi.