Specjaliści z Okulus Plus współorganizatorami kliniki w Tanzanii

0
960

Uczestnicy akcji „Okuliści dla Afryki” wraz z Fundacją Kiabakarii budują pierwszą polską klinikę okulistyczno-dentystyczną w Tanzanii. Aby jeszcze w tym roku rozpoczęto w niej leczenie okulistka dr n.med. Iwona Filipecka i optometrystka Agnieszka Lembowicz z Kliniki Okulus Plus z Bielska Białej wyruszają 18 października 2016 do Kiabakari.

Od 2012 roku „okuliści dla Afryki” zorganizowali już 10 misji, zbadali 8000 ubogich dzieci i dorosłych, wysłali na Czarny Ląd 74 tysięcy kropli do oczu i 9000 niepotrzebnych Polakom par okularów. W 2013 otworzyli pierwszy polski gabinet okulistyczny w Kamerunie.

–  Tym razem poza pomocą medyczną dla ubogich mieszkańców Afryki, głównym wyzwaniem jest uruchomienie pierwszej polskiej kliniki okulistyczno-denstytycznej w Kiabakari „Tazama na Tabasamu” (Spójrz i uśmiechnij się). Jest to projekt współfinansowany w ramach  programu Polskiej Pomocy Rozwojowej 2016 Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP,  realizowany dzięki współpracy Fundacji Kiabakari, „Okulistów dla   Afryki” oraz  akcji „Dentysta w Afryce”  – mówi dr n.med. Iwona Filipecka, pomysłodawczyni akcji „Okuliści dla Afryki”, kierownik medyczny budowanej kliniki i koordynator projektu. 

Klinika okulistyczno-stomatologiczna, która powstanie w Tanzanii, będzie pełniła funkcje profilaktyczne, diagnostyczne, interwencyjne przy urazach, będą wykonywane w niej małe zabiegi tak okulistyczne, jak i stomatologiczne, będą badane wady wzroku i dobierane okulary.

–  Leczeniem zostaną objęci wszyscy zgłaszający się mieszkańcy regionu, w tym dzieci i osoby z albinizmem. Na stałe opieką okulistyczno-stomatologiczną zostaną otoczone dzieci z Centrum Edukacyjno-Formacyjnego im. Jana Pawła II na terenie misji, w skład którego wchodzi szkoła podstawowa i przedszkole – mówi Bożena Koczur, prezes Fundacji Kiabakari.

Wolontariusze będą montować i testować zakupiony w Polsce sprzęt medyczny oraz przeprowadzą szkolenia z zakresu okulistyki i optometrii dla lokalnego personelu przychodni. Wszystko po to, aby pomiędzy przyjazdami kolejnych wolontariuszy akcji „Okuliści dla Afryki” klinika działa i niosła pomoc potrzebującym, których obecnie od najbliższego okulisty / optyka z prawdziwego zdarzenia dzieli 470 km w Arushy lub ponad tysiąc kilometrów do Dar es Salaam. W warunkach afrykańskich dla niezmotoryzowanych mieszkańców biednego regionu są to odległości nie do osiągnięcia.

Poza przygotowaniem do najbliższego wyjazdu i uruchomienia kliniki wolontariusze akcji „Okuliści dla Afryki” pracują też nad kolejnymi dwoma wyjazdami. W listopadzie 2016 do Ghany wyrusza dr Dariusz Tuleja, a w styczniu 2017 roku do Kamerunu w pierwszą swoją misję okulistyczną wyjedzie Marta Hajduga.

–  Na bieżąco, według zgłaszanych próśb o wsparcie wysyłamy też okulary i leki, między innymi do szpitala w Bangadou w Republice Środkowoafrykańskiej oraz dla dzieci z sierocińca „Acts of Mercy”  w Kenii  – dodaje optometrystka bielskiego Okulus Plus Agnieszka Lembowicz.

Założona w 2002 roku Klinika Okulus to jeden z wiodących ośrodków okulistycznych w kraju, zajmujący się rozwiązywanie problemów z widzeniem u ludzi w każdym wieku. Dzięki unikalnemu połączeniu pracy okulistów, optometrystów, ortoptystów i optyków placówka uzyskuje spektakularne efekty w poprawie widzenia u pacjentów od 1 tygodnia  życia do 104 lat  (tyle lat miała najstarsza pacjentka placówki).

Klinika oferuje pełną diagnostykę kliniczną oraz leczenie laserowe i chirurgiczne w oparciu o zaawansowane technologie medyczne i światowe standardy. Od września 2013 roku w Jaworznie działa pierwsza filia Kliniki – Specjalistyczna Poradnia Okulistyczna Okulus Plus.

Okulus realizuje wiele kampanii profilaktyczno-edukacyjnych, takie jak między innymi „Szkoła Zdrowego Widzenia” (3 edycje, zbadanych łącznie 2371 dzieci ), „Nie trać wzroku” (zbadanych blisko 1600 osób) oraz „Nie daj się AMC” na rzecz budowania świadomości społecznej w zakresie chorób siatkówki oka.