Spółka samorządowa przejmie szpital w Tychach

0
901

Radni sejmiku województwa śląskiego zadecydowali o nabyciu przez samorząd udziałów w Megrez Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach stanowiących własność Funduszu Górnośląskiego. Spółka nabyta za 546 tys. zł ma przejąć kierowanie Szpitalem Wojewódzkim w Tychach, którego część będzie wciąż funkcjonować jako Zakład Opieki Zdrowotnej.

Nowa spółka pozwoli realizować działalność medyczną i ma przyczynić się do zapewnienia prawidłowego nadzoru finansowo-majątkowego jednostki, prowadząc w ten sposób do poprawy jego kondycji finansowej.
– Musimy sobie jasno i otwarcie powiedzieć, że jeśli nic nie zrobimy ze szpitalem w Tychach, to za kilka tygodni lub kilka miesięcy upadnie. Pracownicy nie mogą dłużej pracować bez otrzymywania pensji lub za połowę pensji. W trosce o pacjentów i o to, by szpital przetrwał, jesteśmy zobowiązani do radykalnego i bardzo szybkiego działania. Dzisiaj Sejmik podjął uchwałę o zakupie spółki Megrez, która – mam nadzieję już od kwietnia – przejmie działalność szpitala, prowadząc go już na nowych, zdrowych zasadach – wyjaśniał marszałek Adam Matusiewicz.

Udziałowcami Funduszu Górnośląskiego S.A. są: samorząd województwa śląskiego (w 93 procentach) oraz gminy – Chorzów, Bytom, Psary, Klucze, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Tarnowskie Góry, Trzebinia, Tychy, Żarnowiec. Poprzez zakup udziałów spółki Megrez samorząd stanie się jej jednoosobowym i bezpośrednim właścicielem.

Działalność Funduszu Górnośląskiego jest ukierunkowana na małą i średnią przedsiębiorczość oraz jednostki samorządu terytorialnego. Jest ona realizowana poprzez ułatwienie dostępu do kapitału dla podmiotów gospodarczych regionu i jednostek samorządu terytorialnego oraz wspieranie działań mających na celu rozwój małej i średniej przedsiębiorczości w regionie, świadczenie usług finansowych dla instytucji i podmiotów regionalnych oraz restrukturyzacja podmiotów gospodarczych regionu poprzez spółki Grupy Kapitałowej Funduszu.