Sport-Klinika: trzecia rozbudowa zakończona

0
1332


Zakończona została trzecia już rozbudowa Sport-Kliniki z Żor. W wyniku inwestycji powstało nowe Centrum Szkoleniowe, powiększony został dział rehabilitacji oraz oddział łóżkowy. W placówce powstaje także Centrum Diagnostyczne. Oferowane usługi są systematycznie wzbogacane o nowe specjalności.

Nowe Centrum Szkoleniowe jest ukierunkowane na szkolenia medyczne lekarzy ortopedów, anestezjologów, pediatrów, reumatologów i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz szkolenia pielęgniarek z Polski i z zagranicy. Rozbudowany Dział Rehabilitacji kieruje swoje usługi do pacjentów po operacjach stawów oraz pacjentów z urazami i schorzeniami stawów, nie wymagających leczenia operacyjnego. Oddział łóżkowy dysponuje w tej chwili dysponuje 16-oma dodatkowymi, przygotowanymi w wersji luksusowej miejscami dla pacjentów po operacjach oraz pacjentów przyjmowanych w ramach pobytów rehabilitacyjnych. W sumie klinika posiada 40 łóżek dla pacjentów.

W Sport-Klinice, we współpracy z firmą Helimed, powstaje także Centrum Diagnostyczne, w którym wykonywane będą badania rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej oraz RTG.  Z początkiem roku 2013 rozpocznie tutaj także funkcjonowanie poradnia medycyny sportowej, w ramach której oprócz diagnostyki przeprowadzane będą badania wydolnościowe  i testy czynnościowe. Pozwoli to na obiektywizację procesu leczenia i rehabilitacji, nie tylko u sportowców, ale również u tych pacjentów, którzy chcą w świadomy sposób uczestniczyć w procesie powrotu do zdrowia. Testy czynnościowe będą obejmować badanie na fotelu izokinetycznym, platformie balansowej oraz EMG- elektromiografię przezskórną.

– Staramy się na bieżąco śledzić i – w zależności od potrzeb- wdrażać nowoczesne rozwiązania w zakresie technik operacyjnych, sprzętu medycznego oraz farmakologii – wyjaśnia dr n. med. Juliusz Dec – zastępca dyrektora ds. medycznych Sport-Kliniki –  Naszym sukcesem jest rozwinięcie w Polsce zastosowania allogenicznych przeszczepów w więzadłowych uszkodzeniach stawów. W roku 2004 jako pierwsi  w kraju wykonaliśmy zabieg  artroskopowego przeszczepu hodowli komórek chrząstki z wykorzystaniem stałych podłoży. W roku 2010 przeprowadziliśmy pierwszą w Polsce operację przeszczepienia łąkotki allogenicznej stawu kolanowego  przeszczepem przygotowanym i opracowanym w Polsce, za co zostaliśmy uhonorowani wyróżnieniem Złoty Skalpel 2011, jako wybitny innowator w polskiej ochronie zdrowia.

Sport-Klinika w Żorach działa już od 2002 roku. Specjalizacją Kliniki jest diagnoza, leczenie i rehabilitacja urazów i schorzeń narządów ruchu. Domeną działalności operacyjnej Sport-Kliniki  są małoinwazyjne zabiegi operacyjne stawów, przeprowadzane metodą artroskopową, w szczególności zabiegi rekonstrukcyjne stawu kolanowego i ramiennego.

– Do końca 2011 roku przeprowadziliśmy 8000 zabiegów artroskopowych rekonstrukcji więzadeł krzyżowych przednich i 1500 zabiegów artroskopowych rekonstrukcji stawu ramiennego – mówi  dr Henryk Noga, kierownik Kliniki. Sport-Klinika przeprowadza również nowatorskie  zabiegi w obrębie kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego  w sposób małoinwazyjny – posługując się nowoczesną artroskopią, umożliwiająca przeprowadzenie operacji w znieczuleniu miejscowym. Dużą część działalności operacyjnej stanowią zabiegi endoprotezoplastyki stawów – kolanowego, biodrowego i ramiennego. Ośrodek jest wiodącym w kraju w zakresie operacji osteotomii korekcyjnej kości piszczelowej. Odpowiadając na zapotrzebowanie rynku medycznego, w 2009 roku w Klinice rozpoczął funkcjonowanie Oddział Ortopedii Dziecięcej. W trosce o komfort, wygodę i dobre samopoczucie pacjentów, jak również osób odwiedzających szpital, otwarto tutaj restaurację „Caffe-Bistro” oferującą kuchnię śródziemnomorską.