Świebodzin: pracownia rezonansu w Nowym Szpitalu rozpoczęła działalność

0
1853

28 lipca 2020 rozpoczęła działalność pracownia rezonansu magnetycznego otwarta w Nowym Szpitalu w Świebodzinie. Pracownia powstała przede wszystkim z myślą o dalszym rozwoju oddziału neurologicznego z pododdziałem udarowym.

Dzięki otwarciu pracowni pacjenci mają dostęp do nowoczesnej diagnostyki obrazowej. Do tej pory szpital w Świebodzinie kilka razy w tygodniu przewoził pacjentów potrzebujących badania rezonansem do innych placówek.

Teraz na miejscu będą wykonywane badania MRI głowy, kręgosłupa, układu mięśniowo-szkieletowego, narządów jamy brzusznej oraz naczyń krwionośnych. Pacjenci spoza szpitala mogą skorzystać z badań na razie odpłatnie, ale placówka będzie się ubiegała o kontrakt na te badania z Narodowym Funduszem Zdrowia.

– W środkowej części województwa lubuskiego takiej pracowni nie ma, a na badanie MRI pacjenci czekają czasami nawet po kilka miesięcy – mówi prezes szpitala Wiesława Cieplicka.

Otwarcie nowej pracowni wiąże się również z uzyskaną właśnie przez szpital w Świebodzinie akredytacją na szkolenie lekarzy specjalistów z zakresu neurologii. Pod koniec czerwca 2020 Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego przyznało szpitalowi w Świebodzinie 4 miejsca szkoleniowe.

– To dla nas duże wyróżnienie i dobra wiadomość dla pacjentów, bo świadczy o wysokiej jakości leczenia w naszej placówce. Aby uzyskać akredytację oddział musi spełnić szereg wymogów, takich jak między innymi dostępność rezonansu magnetycznego. Liczymy, że dzięki temu uda nam się przyciągnąć młodych lekarzy – dodaje prezes Wiesława Cieplicka.

Pracownia rezonansu powstała w wyremontowanych pomieszczeniach po starej pralni. Rezonans marki GE dostarczyła firma Althea Polska, która była również odpowiedzialna za przygotowanie projektu i wykonanie adaptacji pomieszczeń na potrzeby pracowni. 1,5 Teslowy rezonans jest wyposażony w specjalne cewki do badań głowy, szyi, całego kręgosłupa ośrodkowego układu nerwowego, klatki piersiowej, jamy brzusznej, miednicy oraz stawu kolanowego i skokowego a także barku i nadgarstka.

Czytaj także: Nowa pracownia diagnostyki obrazowej Lux Med>>>

Szpital w Świebodzinie posiada 5 oddziałów: anestezjologii i intensywnej terapii, chirurgii ogólnej i urazowo-ortopedycznej, chorób wewnętrznych, ginekologiczno-położniczo-neonatologiczny oraz neurologii z pododdziałem udarowym. W placówce działa także Szpitalny Oddział Ratunkowy i Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, poradnia podstawowej opieki zdrowotnej oraz poradnie specjalistyczne.

Placówka w Świebodzinie należy do Grupy Nowy Szpital, która prowadzi 10 placówek zlokalizowanych w województwach: lubuskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim i małopolskim. Wszystkie placówki Grupy trafiły do funkcjonującej od 1 października 2017 roku sieci szpitali.